Хонконгската лидерка Кари Лам отпътува за Пекин, като това ще бъде нейната първа визита в китайската столица, откакто нейното правителство понесе голямо поражение на местните избори миналия месец, предаде Ройтерс.
Лам ще обсъжда политическата и икономическата ситуация в Хонконг с китайски представители по време на четиридневното си посещение. Тя ще има среща с китайския президент Си Цзинпин в понеделник, съобщават местни медии.
Хонконг бе обхванат от масови протести, прерастващи често пъти в насилие в последните шест месеца. Първоначално те бяха срещу проектозакон за есктрадицията към Китай на хора, извършили престъпления, но впоследствие демонстрантите започнаха да отправят искания за по-голяма свобода.
Същевременно днес бе съобщено, че петима тийнейджъри са арестувани в Хонконг във връзка със смъртта на мъж по време на протест в средата на ноември, предадоха БТА и Франс прес.
Тогава 70-годишен служител по поддръжката на реда бе ударен с тухла в главата, докато се опитваше да разруши барикада на протестиращите. Той почина от получените рани. За това престъпление бяха обвинени три момчета и две момичета на възраст между 15 и 18 години.
Днес пък в. "Саут чайна морнинг пост" съобщава, като се позовава на данни на правителствен доклад, че над 1,4 милиона жители на Хонконг или 20,4 процента живеят под чертата на бедността. Това е най-високият показател за последните 10 години, предаде ТАСС. Една от причините за влошаването на ситуацията с бедността е застаряването на населението.
В Хонконг - един от най-скъпите градове в света - установеният от властите праг на бедността предполага ежемесечен доход на един човек в размер на 4000 хонконгски долара (513 американски долара). За двучленно семейство прагът е 10 000 местни долара (1300 щатски долара). За тричленно семейство прагът е 16,5 хиляди хонконгски долара (2100 щатски долара).
Представители на обществени групи, учени и депутати изразиха загриженост от изнесените данни за бедността и призоваха местните власти да вземат мерки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Шофьор на линейка загина при катастрофа с автобус край Велико Търново
Калушев е погребан в Централните софийски гробища
Имен ден на 22 март празнуват Лия, Росен, Росица
ЦСКА – Добруджа
Реал Мадрид – Атлетико Мадрид
Арсенал – Манчестър Сити
Барселона – Райо Валекано
ВИДЕО: Брайтън – Ливърпул
ВИДЕО: ЦСКА 1948 – Локомотив Софи
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона