В английския град Бристол се стигна до тежки сблъсъци по време на протест, организиран срещу плановете на правителството за даване на по-големи правомощия на полицията за справяне с мирни демонстрации. Има ранени полицаи и подпалени полицейски коли, уточни БНР.
Близо хиляда протестиращи се събраха в центъра на Бристол, въпреки предупреждението на полицията, че подобни прояви не са разрешени в условията на локдаун. Сравнително мирният протест обаче прерасна в насилие. Протестиращите обкръжиха полицейски участък, изписаха с графити сгради и полицейски автомобили, подпалиха два от тях, изпочупиха стъклата на участъка и хвърляха фойерверки и бомбички по кордона от тежковъоръжени полицаи. Полицията се опитваше да избегне намеса до последния момент. Има съобщения за служители на реда със счупени ръце и ребра. На помощ се притече конна полиция, за да разпръсне демонстрантите.
Председателят на Федерацията на полицаите в Ейвън и Съмърсет Анди Родик нарече тези, които са нападнали полицаите, "тълпа от животни". Той допълни, че това е безпрецедентно насилие. По негова информация повече от шест полицаи са ранени. Все още няма сведения дали са извършени арести.
Министърът на вътрешните работи Прити Пател заяви, че случилото се е неприемливо. "Безредието и хулиганските прояви никога няма да бъдат толерирани", написа Пател в "Туитър".
Полицията е категорична, че подстрекателите ще бъдат идентифицирани и изправени пред закона. Много от протестиращите бяха с маски на лицата. Можеха да се видят плакати с надписи като "Не на британската полицейска държава" и "Свободата на протест е в основата на демокрацията".
Кметът на Бристол Марвин Рийс каза, че разбира недоволството към Законопроекта за полицията и престъпността, но разбиването на сгради в центъра, коли и нападането на полицаи няма да намали вероятността законодателството да бъде одобрено в парламента
В момента събирането на повече хора на едно място е забранено заради локдауна за COVID-19.

Chevron товари венецуелски петрол на танкери с най-бързия темп от седем месеца
Кадър на деня за 8 януари
Китайски компании доминират доставките на хуманоидни роботи в света през 2025 г.
Средата за правене на бизнес в света е станала по-трудна през 2025 г.
ООН очаква растеж под 3% в България през следващите две години и забавяне на инфлацията
Сенатът на САЩ гласува за ограничаване на военните правомощия на Тръмп във Венецуела
Традиционна белгийска кухня в "Гозбата на България"
Затвориха пътя между Кнежа и Бяла Слатина
15-годишно момиче роди във Враца на Бабинден, мислело бебето за бъбречна криза
Късна емисия
Реал матира Атлетико и си гарантира “Ел Класико”
Теодора Цанева ще представя България в Тбилиси
Драма с дузпи: ПСЖ е супершампион на Франция!
Решаваща среща за бъдещето в ЦСКА
Алберт Попов: Не е резултатът, на който се надявах
Левски ликува: Мустафа Сангаре е №1
Дневен хороскоп за 9 януари, петък
Изберете си фигурка и вижте какъв януари ви очаква
Годишен хороскоп за зодия Близнаци за 2026
Първи трейлър на филма за Мелания Тръмп
10 неща, които да изхвърлите през новата година
Черна ряпа и мед при кашлица и настинки
Тръмп се закани на Иран
Нетаняху обяви, че Николай Младенов ще бъде директор на Съвета за мир
Радостна новина! Капитанът на Черно море Тича стана татко
Варненски музеи спряха работа докато тече адаптацията към еврото
Ремонтът на пътя "Аспарухово"-"Галата" е в застой
„Пустинята на Айнщайн“: Странната загадка на блуждаещите планети озадачава учените
Умиращият айсберг A-23A засия в яркосиньо
Обсерваторията „Вера К. Рубин“ откри рекорден астероид
Извлякоха ДНК от рисунка, приписвана на Леонардо да Винчи
Учени откриха признаци за взаимодействие между тъмна материя и неутрино
НАСА се готви за две излизания в открития Космос