Извънредно положение заради изострянето на ситуацията с нелегалната миграция влезе в сила по границата на Литва с Беларус, предаде ТАСС. Мярката беше приета от Сейма на Литва и започна на действа от полунощ местно време. Тези, които не са местни жители, могат да влизат в района само със специални пропуски, забранени са масовите събирания.
Полското радио съобщи, че две големи групи мигранти са успели да проникнат на полска територия от Беларус. Според медията става дума за няколко десетки души и те са успели да минат, след като са повредили оградата на граничната бразда. Някои от тях са били върнати от другата страна на границата, но част от хората все още се издирват.
Радиото съобщи, че в близкия бежански лагер, до граничния пункт, където има няколкостотин мигранти, ситуацията е спокойна, предаде БНР.
В същото време в Минск председателят на комисията по национална сигурност към долната камара на парламента предложи хората, които призовават за санкции срещу Беларус, да бъдат лишени от гражданство. Изказването на Олег Белоконев беше направено по националната телевизия. Вчера камарата прие на второ четене законопроект за наказателна отговорност за подобни призиви.
По-рано полският премиер Матеуш Моравецки обяви, че Варшава ще поиска от Евросъюза да разгледа въпроса за засилване на ограниченията срещу Минск. Моравецки уточни, че полската страна ще настоява не само за по-строго прилагане на мерките в сегашния им вид, но и за въвеждане на икономически санкции. Освен това Полша ще води борба с авиокомпаниите, които превозват мигранти. Премиерът цитира държавния глава Анджей Дуда, който е предложил незабавно прекратяване на възможностите за такива полети в европейското въздушно пространство.
Германският външен министър Хайко Маас от своя страна каза, че Берлин подкрепя нови санкции срещу Беларус и подчерта, че Европа ще работи за затягането на ограниченията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Защо стоманата е толкова важна за икономиката на Германия?
Сенатът на САЩ е отхвърлил мярка за възобновяване заплащането на федералните служители
К. Георгиева: България ще е по-привлекателна за инвеститорите с въвеждането на еврото
Пшеницата и царевицата в САЩ поскъпват през седмицата заради силния износ
М. Кос: Кандидатките за членство в ЕС ще трябва да изберат страна в глобалното противопоставяне
Българи зад граница се обединиха в световен танцов колектив "Гурбетчии" (ВИДЕО)
Жители на Поликраище блокираха пътя Русе-Велико Търново: "Искаме вода"
Обедна прогноза
Анета от Стара Загора благодари за помощта: Това е човешка любов и милост
Трагедията със загиналите мигранти: Съдът решава за ареста на румънския шофьор
Охранителни камери са засекли изчезналата Стефани
Ботев Враца излъга Локо Сф и изпревари ЦСКА преди Вечното дерби
Вихрен срещу Янтра: Как, кога и къде може да гледате MrBit Втора лига на живо
НА ЖИВО: Левски - ЦСКА (СЪСТАВИ)
Бомби в центъра на София: Фенове на Левски предизвикаха "военна обстановка"
Още един треньор напусна Ботев Пловдив
Ливърпул тресна Реал Мадрид с характер, идва ред на Ман Сити
Седмична нумерологична прогноза за 10 – 16 ноември
Дерматолог: Да губим до 100 косъма на ден е нормално, но не и повече
Паста пене за 15 минути
Любовен хороскоп за 10 – 16 ноември
Нумерологична прогноза за 8 ноември
Днес отбелязваме Архангеловден
"Войната" по пътищата у нас продължава: много инциденти и ранени и днес
Акция: Полицаи дебнат за неплатени глоби по границите
Засекли Стефани край "Алеко"
Иновация: Българси създават батерия от утайка от кафе (ВИДЕО)
Кристалина Георгиева: С еврото България ще стане по-привлекателна
Почина един от откривателите на ДНК
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя
Най-старият и най-голям храм на маите е построен, за да изобрази Космоса