"Израел подкрепя с хуманитарна помощ украинския народ в нечувани размери - най-голямата хуманитарна акция, която е правена някога там. От друга страна, Израел поддържа и добри отношения с Русия по чисто вътрешнополитически причини - ролята на Русия в Сирия", каза общественикът и международен анализатор Давид Леви в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му обаче цивилизационният избор на Израел е ясен и недвусмислен.
"Изборът е против агресията на Путин в Украйна, той е в подкрепа на украинския народ. Поддържането на този тон на комуникация с двете страни прави Йерусалим идеалното място за среща между Путин и Зеленски", смята Леви.
Общественикът изтъкна, че в случая България не може да бъде неутрална държава, тъй като е член на НАТО и ЕС.
"Всеки опит да се говори за неутралитет на България е огромна грешка", увери международният анализатор.
Според него страната ни демонстрира това, че е ненадежден партньор на НАТО и ЕС. И добави, че дори и Зеленски да се съгласи преговорите да бъдат у нас, Путин никога не би, тъй като постави България вече в списъка с "неприятелски държави".
По думите му е огромна грешка това, че България не предоставя оръжия на Украйна и е крайно време да заеме позицията си на равноправен партньор в НАТО.
"Край на войната скоро няма да има. Трудно е да се отсее истината в тази ситуация. Не трябва да се генерализира, да се правят изводи за целия украински или руски народ. Много руснаците не одобряват политиката на диктатора Путин. Огромен брой руски граждани се опитват да напуснат страната заради страх от санкции. Путин не е Русия, а неин враг", посочи Леви пред Bulgaria ON AIR.
Запитан какво следва оттук нататък, гостът в студиото подчерта: "Очаква ни нещо много страшно, но няма да се стигне до Трета световна война, защото начинът, по който се задействат ядрените удари от страна на Русия е различен от този в САЩ например. Там няма един "червен бутон", а три. Един е в Путин, два - в неговите генерали".
Путин е единственият, който представлява заплаха за Русия, смята общественикът. А това е неговата война срещу цивилизацията, завърши Леви.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Докъде стигна Украйна по пътя към ЕС?
Ifo: Не очакваме нормализация на енергийните потоци преди есента
Саудитският суверенен фонд с нова стратегия, фокусирана върху възвръщаемостта
Индексът S&P 500 се покачва, акциите на Intel рязко поскъпват*
Проучване: ЕЦБ ще вдигне лихвите през юни, преди да обърне курса през 2027 г.
Богатите страни от ЕС искат отстъпка, която може да заплаши преговорите за бюджета
Сослан Фарниев: Оставам, тези, които искаха да си тръгна - плачат
Шофьорът на украинския автобус остава в ареста, твърди, че е дръпнал ръчната спирачка
Златен Карлос! Насар е на върха в Европа за четвърти път
Слот: Мисля само за краткосрочното бъдеще на Алисон
Машина! Карлос Насар стана европейски шампион за четвърти път
Псувни по Вини? УЕФА наказа Престиани за 6 мача
Мануел Нойер напуска Байерн?
Сираков е убеден: Левски вече е шампион на България!
Бостанджиев обеща: Без кредити в Левски, за 3 години вдигаме стадиона
Яжте умно, не повече – комбинации за по-добро усвояване на витамини
„Пасажер 23“ – психологически трилър от Себастиан Фитцек
Дневен хороскоп за 25 април, събота
5 модела дънки от 90-те, които отново са на мода
Емоционална интелигентност според зодията
Замразени бананови хапки
Ясни са първенците по мини футбол и волейбол от XXVI Варненска студентска универсиада (СНИМКИ)
214 пили или дрогирали спипа КАТ за седмица
Освобождават от автомобили пространството пред катедралата тази събота
Три деца със симптоми на морбили във Варна
Карлос Насар взе златото в изхвърлянето, опита и световен рекорд
Арестуваха рецидивист, спипан отново дрогиран зад волана
Откриха идеално кръгъл храм в египетската пустиня: Какво е криело съоръжението
Учени в недоумение: Заснеха причудливо полупрозрачно създание на дъното на океана
Мисия „Артемида-2“: Какво се случи при завръщането на Земята?
Може ли AI да предвиди смъртта: Ново проучване дава 78% точност
Учени симулираха какво би довело до колапс на извънземни цивилизации
Слънцето се активизира с първото си мощно изригване от две седмици