При серия операции на окупирания Западен бряг Израел задържа 19 членове на палестинската групировка "Ислямски джихад" и нанесе въздушни удари в ивицата Газа. Съобщава се за 14 жертви, включително 5-годишно дете и влиятелен лидер на палестинската групировка.
Ранените са поне 110. Израел обясни въздушните удари с непосредствена заплаха от Палестински "Ислямски джихад". Срещу еврейската държава през нощта бяха изстреляни близо 200 ракети от Ивицата газа, повечето от тях прихванати от системата Железен купол, съобщи Израелската армия.
Израелските военни предупредиха, че настоящата операция може да продължи седмица. Противовъздушна тревога имаше през целия ден в редица израелски градове. "Ислямски джихад" обяви, че една от мишените й е било летище Бен Гурион в Тел Авив, но ракетата е паднала на 20 километра от комплекса.
Според израелските власти летището продължава да работи нормално. Израел бомбардира десетки цели на "Ислямски джихад" в Газа, включително два оръжейни склада и шест работилници за ракети. Поразени са и поне пет къщи.
През изминалата седмица животът в Палестинските територии стана по-труден след като Израел затвори границите заради опасения, че "Ислямски джихад" може да потърси реванш за ареста на един от своите лидери в Дженин на Западния бряг. Задържането му е част от серия арести след вълна от нападения на израелски араби и палестинци, отнели живота на 17 израелци и двама украинци. Израел прекрати доставките на гориво, което блокира единствената електростанция за 2,3 милиона палестинци в ивицата Газа.
"Електростанцията е затворена. Така електроразпределението губи 60 мегавата. Очакваме времето, през което има захранване да намалее до четири часа", допълни Мохомед Табет.
Палестински "Ислямски джихад" е сред най-силните групировки в Газа. Има подкрепата на Иран, щабът й е в сирийската столица Дамаск. Хамас, който управлява Газа не е мишена на израелските удари, защото засега не се включва в конфликта, но това бързо може да се промени.
Сегашното стълкновение е най-сериозното между Израел и ивицата Газа след 11 -дневната война от май миналата година. Конфликтът тогава отне живота на повече от 250 палестинци, израелските жертви бяха 13. Египет често играе посредническа роля в постигане на примирие. Като част от процеса сега в Кайро се очаква делегация на "Ислямски джихад".

Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Хороскоп за 27 март: Ново начало и успех за няколко зодии
Пет храни и билки с диуретичен ефект за лекота и здраве
Тръмп отложи с 10 дни ударите по ирански енергийни обекти след искане от Техеран
Полицията с призив: Издирва се жената, наръгала четирима души в София
Volkswagen изтегля 100 000 електромобила в Европа заради дефектни батерии
Лекари съветват хората над 50 години да не се къпят всеки ден
Спортът по телевизията днес, 27 март
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Косово на един мач от Мондиал 2026 след сензационно 4:3
Босна си подари мач с Италия след драма с дузпи срещу Уелс
Мойс Кийн като Скилачи - вкара в пет поредни мача
Италия не се огъна! 2 гола след почивката срещу Северна Ирландия
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?