Армения е предала своите предложения за мирно споразумение на Азербайджан и е готова да го подпише, обяви арменският премиер Никол Пашинян на заседание на правителството, съобщава ТАСС.
"Република Армения изпрати своите предложения за мирно споразумение на Азербайджан и сме готови да подпишем сделка с такова съдържание. Надявам се, че реакцията на Азербайджан също ще бъде положителна", заяви той.
Относно ситуацията с Лачинския коридор Пашинян отбеляза, че действията на Азербайджан са причинили недостиг на храна в Нагорни Карабах.
"Хуманитарната ситуация в Нагорни Карабах остава изключително напрегната в резултат на незаконната блокада на Лачинския коридор от Азербайджан. Стотици семейства остават разделени от различни страни на блокадата. В Нагорни Карабах липсват редица неща от първа необходимост, включително храна", подчерта той.
Премиерът добави още, че руският мироопазващ контингент в Нагорни Карабах, разположен съгласно тристранната декларация, подписана от лидерите на Армения, Русия и Азербайджан на 9 ноември 2020 г., е имал задължения да контролира Лачинския коридор, но де факто не ги е изпълнил.
"Де факто се оказва, че поетото по тристранната декларация задължение - да се държи под контрол Лачинския коридор - не се изпълнява и от руските миротворци. Разбира се, това се случва в резултат на незаконните действия на Азербайджан, но това не променя ситуацията, защото основната цел на присъствието на руските мироопазващи сили е да предотвратят подобно беззаконие и да държат под контрол Лачинския коридор", изтъкна Пашинян.
Боевете между Ереван и Баку избухнаха през септември, като в сблъсъците загинаха почти 200 войници - най-кървавата конфронтация след шестседмична война между двете бивши съветски страни през 2020 г.Боевете са свързани с десетилетия военни действия за контрола над региона Нагорни Карабах, международно признат като част от Азербайджан, но до 2020 г. до голяма степен контролиран от мнозинството етническо арменско население.
Армения твърди, че Азербайджан е нападнал нейна територия и е завзел селища в нейните граници, извън спорния регион Нагорни Карабах. Азербайджан каза това като отговор на "провокации" от арменската страна.
Русия е военен съюзник на Армения, но също така се опитва да поддържа приятелски отношения с Азербайджан и се противопостави на призивите на Ереван да задейства клауза за взаимна самоотбрана. Баку е подкрепян военно, финансово и политически от Турция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Надеждите за деескалация в Близкия изток тласнаха Stoxx 600 нагоре с 2,5%
Tesla се връща към растеж при продажбите в Европа от началото на годината
Бюджетният дефицит към края на февруари е близо 570 млн. евро
Фед се изправя пред нов епизод на ускорена инфлация, но при вече подкопано доверие
Хуманоидните роботи предлагат на Европа начин да остане в технологичната надпревара
SOFIX записа минимален ръст от 0,02% в сряда
Държавата подготвя "Великденска кошница" с по-евтини яйца, месо и козунаци
Масови проверки на пътя: Над 5000 фиша и стотици актове за ден
Доц. Киселова: Правителството да се оттегли от споразумението с Украйна
Централна емисия
Николай Денков: Украйна има една от най-добрите армии, България би могла да научи много
Централна емисия
Страхотна и дългочакана новина за Ливърпул
Ясна е програмата на България в Лигата на нациите
Иван Иванов стартира с експресна победа с геврек в Реус
Хамилтън награби секси актриса + СНИМКИ
Бадоса с ключово разкритие
С „геврек“! Наша национална гази наред в Нант
Дневен хороскоп за 2 април, четвъртък
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Цветни маникюри за Цветница
5 забележителни черти на родените през април
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Кой е написал Тората? Науката оспорва традиционния автор Моисей
Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България
НАП: Необосновано покачване на цените при 10% от хранителните магазини и 15% от заведенията
Цените на петрола и газа няма да се нормализират веднага, дори ако войната с Иран приключи
С икономически растеж от 3.1% България е сред водещите в ЕС
Какво ще е времето утре?
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита