Мартеничка фигурира в предизборната кампания на кандидата за президент на Турция от опозиционния Национален алианс и председател на Народнорепубликанската партия (НРП) Кемал Кълъчдароглу.
От няколко дни мартеницата фигурира на предизборен плакат на Кълъчдароглу. Плакати и билбордове с мартеничката може да бъдат видени на много места в турската столица Анкара.
Изображението с мартеничката е и на корицата в акаунта на Кълъчдароглу в Туитър, както и в Инстаграм профила му. На него се вижда мартеничка, вързана на цъфнало клонче. На изображението пише "Sana söz, Kemal Kılıçdaroğlu” (Давам ти дума, обещавам ти).
По-рано този месец мартеничка на ръката на опозиционния лидер Кълъчдароглу заинтригува турците и даде повод за тълкувания на нейното значение. Мартеничката се виждаше ясно на китката на опозиционера на видео, споделено от него в социалните мрежи.
Оказа се, че този месец традиционната за България мартеница носи не само Кълъчдароглу, а и лидерът на Добра партия Мерал Акшенер, както и кметът на Анкара Мансур Яваш (от НРП), писа „Газетеоксижен“.
Изданието разяснява, че при поставяне на мартеничката човек трябва да си пожелае нещо.
Според традицията в България, за да се сбъднат желанията, човекът, който носи мартеницата, трябва да види щъркел. След като щъркелът бъде видян, тя се сваля и се връзва на цъфнало клонче, посочва „Газетеоксижен“.
Изданието пише, че преди няколко дни Мерал Акшенер и Яваш са посетили събитие, организирано в рамките на "Дните на солидарност за Кахраманмараш" (епицентърът на разрушителните земетресения през февруари бе в турския окръг Кахраманмараш – бел. авт.). На събитието един човек, продаващ мартеници, е подарил на Акшенер мартеничка. След връзването на мартеницата на ръката на Акшенер, тя е казала: "Ще спечелим изборите".
На 14 май в Турция ще се състоят парламентарни и президентски избори. Кълъчдароглу и Акшенер са партньори в шестчленния опозиционен Национален алианс.
Използването на мартеничката в предизборната кампания на Кълъчдароглу предизвика силен интерес сред турските граждани, а редица анализатори написаха и коментари по темата.
„Да отидеш на избори с мартеничка“ е заглавието на материал по темата на журналиста Доган Тълъч от опозиционния в. „Биргюн“. „Мартеницата да сбъдне желанията ни“, писа журналистът Юксел Ъшък в коментар в изданието „Политикйол“.
(Кореспондент на БТА Нора Чолакова)

Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Прогноза за времето: Вятър, дъжд и сняг
Хороскоп за 3 април: Шанс за печалби и хармония в любовта
Меркурий в тригон с Юпитер: Вселената изпраща вдъхновение на 4 зодии
Елдата: Безглутенова суперхрана с много ползи за здравето
Червено вино, бира или водка - какво наистина вреди на тялото
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Спортът по телевизията днес, 3 април
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Джон Хигинс пак обърна Марк Селби от 5-8 до 10-8
Новият бос на Тотнъм: Ще водя отбора и през следващия сезон
Феновете на ПАО си тръгнаха разочаровани от София
Нумерологична прогноза за 3 април
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия