IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Зеленски: Направленията Авдийвка и Марийка са особено трудни

1600 души са останали да живеят в мазета

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Позициите на Украйна около фронтовия град Авдийвка в източната част на Донецка област са "защитени", заяви президентът Володимир Зеленски във вечерното си обръщение.

През последните седмици градът е център на интензивни боеве, тъй като всяка от страните се бори да напредне по фронтовата линия. Генералният щаб на Украйна заяви в петък, че Русия е засилила военната си атака срещу Авдийвка в продължаващия опит да я обкръжи и превземе.

"Направленията Авдийвка и Марийка са особено трудни", каза Зеленски. "Многобройни атаки от страна на руснаците. Но нашите позиции са защитени."

Авдийвка е символ на украинската съпротива от 2014 г. насам, след като за кратко падна в ръцете на подкрепяните от Русия сепаратисти.

Тя се намира само на 15 км от контролирания от Москва град Донецк, столица на Донецка област, която Русия през септември миналата година анексира.

Украинските войници се подготвяха за ново нападение след неуспешната руска офанзива по-рано този месец, при която бяха използвани колони от бронирани машини и танкове от три страни.

Построена около огромен завод за производство на кокс, Авдийвка преди войната е имала население от около 30 000 души.

По данни на местните власти около 1600 души са останали да живеят в мазета, превърнати в бомбоубежища.

Центърът на града е почти напълно разрушен в резултат на ежедневния руски артилерийски обстрел и продължилата месеци наред кампания за въздушни бомбардировки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата