В Международния съд на ООН започна заседание по заведеното от Република Южна Африка дело, в което Претория обвинява Израел в нарушение на конвенцията на ООН против геноцида, предадоха ДПА и Асошиейтед прес. В същото време пред сградата на съда се провеждаха пропалестински и произраелски протести.
Южна Африка иска от съда да издаде разпореждане, което да предостави защита на палестинците, като съдиите разпоредят сключването на примирие. Претория обвинява Израел в геноцид поради обстрела срещу мирни жители на ивицата Газа. Според здравното министерство на управляваната от "Хамас" Газа броят на загиналите палестинци от началото на войната е достигнал 23 357.
Това е първият случай, при който Израел се изправя пред подобни обвинения в Международния съд, отбелязва ДПА. Страната отхвърля категорично обвиненията в геноцид и заявява, че се защитава, след като екстремисти от палестинската ислямистка организация "Хамас" и други екстремистки групи убиха около 1200 души по време на нападението си в Израел на 7 октомври. Израелската позиция ще бъде представена утре.
Привърженици на палестинците се събраха пред Двореца на мира в Хага, където се намира седалището на съда. Няколко десетки поддръжници на Израел също провеждат контрапротест.
Очаква се съдиите да се произнесат първо по спешно искане на Южна Африка за незабавно прекратяване на военната операция. Решението може да отнеме няколко седмици и едва след това съдиите ще обсъдят обвиненията в геноцид.
И Южна Африка, и Израел разполагат с високопоставени правни експерти. Претория заведе делото в края на декември, тъй като видя в действията на Израел отзвук на апартейда от собствената си история, припомня ДПА.
Международната общност не е единна по въпроса дали делото трябва да бъде разгледано. Вчера германската външна министърка Аналена Бербок заяви, че по дефиниция геноцидът изисква намерението да се унищожат изцяло или частично членовете на национална, етническа, расова или религиозна група поради принадлежността им към тази група.
"Не мога да съзра такова намерение в самозащитата на Израел срещу въоръжената терористична организация "Хамас", заяви тя.
Председателката на Международния съд Джоан Донахю заяви, че според Южна Африка израелските действия след нападението на 7 октомври имат характер на геноцид и че Израел "не е успял да предотврати геноцид и извършва геноцид", предаде Асошиейтед прес.
Тя добави, че според Претория Израел нарушава и "други основополагащи задължения по Конвенцията на ООН срещу геноцида".
(БТА)

Ескалацията в отношенията между САЩ и Иран помрачи настроенията на Wall Street
Любовта е във въздуха на срещата на върха на НАТО
Кадър на деня за 8 юли
Иво Благоев: Инвеститорите не са сигурни, че всичко е наред и пазарът няма да спадне
Потребителските заеми в САЩ спадат през май за първи път от 2024 г.
България ще осигури 11 млн. евро за новата фабрика за изкуствен интелект
Хороскоп за 9 юли 2026 г.: Хармония за Везните, финансов успех за Козирозите
Рецепта за бързи кисели краставички
Луната скрива Слънцето на 12 август
Рецепта за пълнено пиле с ориз и гъби на фурна
Този юли ще донесе невиждан успех за 4 зодии
Спортът по телевизията днес, 9 юли
ПАО отговори на Олимпиакос, като взе френски национал
Мачовете по телевизията днес, 9 юли
Верстапен е все по-близо до новия си отбор
Интересно! Капитанът от Нюкасъл иска в Арсенал
Дешан не каза къде отива след Мондиал 2026
Италиански кекс Ciambella с кефир – пухкав и ароматен
Таро карта за 9 юли, четвъртък
Дневен хороскоп за 9 юли, четвъртък
Венера в Дева на 9 юли носи късмет на три зодии
Boudoir – колекцията на Armani Privé Haute Couture за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
3-те възрасти, в които животът на повечето хора става труден, според астрологията
Нов знак се появи на пътя в Европа
Спартак Варна привлече нов нападател
Жега е! На каква температура издържат автомобилните гуми?
Спипаха стара кримка да краде храна от магазин във Варна
Алергичните заболявания в градовете са се утроили за последните десетилетия
Четири разрешени водни коридори за морски атракции има само в Добричка област
Растенията споделят енергия чрез скрити подземни мрежи
„Пътешественик във времето“ разкри кога и как ще започне Третата световна война
От Луната до Титан: НАСА разкри плановете си за следващото десетилетие в Космоса
Сензационно: Учени установиха, че пчелите изпитват емоции, подобни на човешките
Непокътната гробница на 2500 години: В Италия откриха погребение на принц-воин
Една и съща химическа мистерия свързва два свята в края на Слънчевата система