IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как асистираната смърт се е разпространила по света и по какво се различават законите?

Великобритания е поредната държава, в която има обсъждания

Как асистираната смърт се е разпространила по света и по какво се различават законите?

Снимка: БГНЕС

За първи път от почти десетилетие депутатите ще гласуват в петък за предоставяне на неизлечимо болни възрастни в Англия и Уелс на правото на асистирана смърт. Въпреки че това е нещо, което остава незаконно в повечето страни, повече от 300 милиона души сега живеят в страни, които са легализирали асистираното умиране.

Канада, Австралия, Нова Зеландия, Испания и Австрия въведоха закони за асистирана смърт от 2015 г. насам, когато британските депутати гласуваха последно по въпроса. Някои позволяват асистирана смърт само за тези, които не са неизлечимо болни.

Предложеният законопроект в Англия и Уелс идва с предпазни мерки, които според привържениците ще го превърнат в най-строгия набор от правила в света, като пациентите се нуждаят от одобрението на съдия от Върховния съд. Критиците от друга страна казват, че промяната на закона би била опасна стъпка, която би изложила на риск уязвимите. Те твърдят, че фокусът трябва да бъде върху подобряването на неравномерния достъп до палиативни грижи.

Ето какви са законите за асистирана смърт в Северна Америка, Европа и Австралия.

САЩ

В САЩ асистираното умиране - което някои критици предпочитат да наричат ​​асистирано самоубийство - е законно в 10 щата, включително Вашингтон. Орегон беше едно от първите места в света, което предложи помощ при смърт на някои пациенти през 1997 г. и има повече от 25 години опит. Той се превърна в модела, върху който са създадени други американски закони за асистираната смърт.

В Орегон то е разрешено за неизлечимо болни, психически компетентни възрастни, които се очаква да умрат в рамките на шест месеца - и трябва да бъде подписано от двама лекари. От 1997 г. насам 4274 души са получили рецепта за смъртоносна доза лекарства - с 2847 (67%) смъртни случая.

Две трети от пациентите в щата, помолили за помощ, за да умрат миналата година, са имали рак. Около един на всеки 10 е имал неврологично заболяване и приблизително същата част е имала сърдечно заболяване. От 367 пациенти, които са приели смъртоносна доза лекарства миналата година, огромното мнозинство (91,6%) казват, че загубата на автономност е ключов проблем, докато други цитират:

Загуба на достойнство - 234 пациенти (63,8%)
Загуба на контрол върху телесните функции - 171 (46,6%)
Загриженост, че ще бъдат бреме за семейството и приятелите си - 159 (43,3%)
Неадекватен контрол на болката - 126 (34,3%)
Финансови последици от лечението - 30 (8,2%)

В Орегон, както и в други американски щати, които позволяват асистирана смърт, смъртоносното лекарство трябва да се прилага самостоятелно - същото се предлага в Англия и Уелс. Около един на всеки трима от получилите смъртоносната доза лекарства не я приема.

Орегон е важен за поддръжниците на асистираното умиране в Англия и Уелс, тъй като се посочва, че законът е останал ограничен до терминално болни възрастни от въвеждането му. Противниците обаче твърдят, че някои от правилата са облекчени. Изискването за пребиваване е премахнато, което означава, че е отворено за хора извън щата. Броят на асистираните смъртни случаи също се е увеличил значително през годините.

Канада

Канада е страната, често цитирана от противниците на асистираното умиране като пример за така наречения "хлъзгав наклон" – място, където асистираното умиране е разширено и достъпно за повече хора, откакто е въведено за първи път. Медицинска помощ при умиране (Maid) беше въведена през 2016 г., първоначално само за неизлечимо болни. През 2021 г. законът е разширен до тези, които изпитват "непоносимо страдание" от необратимо заболяване или увреждане. Все още трябва да стане достъпно за хора с психични заболявания след три години, въпреки закъсненията.

Критиците казват, че колкото повече законът се разширява, толкова повече хора с увреждания и уязвими ще бъдат изложени на риск. Налице е също драстично увеличение на броя на хората, които използват Maid. Четири от 100 смъртни случая в Канада сега получават медицинска помощ, в сравнение с около един на 100 в Орегон.

Ким Лийдбитър, депутатът, който предложи законопроекта за асистираното умиране в Уестминстър, казва, че канадската система не е това, което се обсъжда за Англия и Уелс, където допустимостта ще бъде ограничена до терминално болните.

Европа

В цяла Европа шест страни имат някаква форма на легализирано асистирана смърт: Швейцария, Холандия, Белгия, Люксембург, Испания и Австрия. Във всички тях - за разлика от предложенията в Англия и Уелс - помощта не е ограничена до неизлечимо болни.

Швейцария беше първата страна в света, която създаде "право на смърт", когато направи асистираното самоубийство легално през 1942 г. Това е една от малкото държави, които позволяват на чужденци достъп до помощ при умиране чрез организации като Dignitas в Цюрих. Повече от 500 британци са издъхнали в Dignitas през последните две десетилетия, включително 40 миналата година.

И Холандия, и Белгия легализираха помощта за умиране преди повече от 20 години за пациенти, изпитващи непоносими страдания от нелечимо заболяване, включително проблеми с психичното здраве. Оттогава той е разширен и за деца - единствените европейски страни, които позволяват това. И двете позволяват евтаназия - или умиране с помощта на лекар.

Съвсем наскоро Испания и Австрия легализираха подпомагането при умиране както от терминална болест, така и от непоносимо страдание. В Австрия лекарствата трябва да се приемат самостоятелно, докато в Испания медицински специалист може да ги прилага.

Въпреки вариациите, това, което е ясно, е, че допустимостта за асистирано умиране е много по-широка в цяла Европа, отколкото се предлага където и да е на във Великобритания.

Австралия и Нова Зеландия

През последните няколко години доброволното подпомагане на смъртта стана законно в по-голямата част от Австралия. Докато в Нова Зеландия, пациентите трябва да са терминално болни и прогнозата да е, че ще издъхнат в рамките н  шест месеца. Това се удължава до 12 месеца за тези с невродегенеративно състояние в допустимите части на Австралия.

И в двете страни пациентите могат сами да си прилагат смъртоносното лекарство. Но може да се приложи и от лекар или медицинска сестра, обикновено чрез интравенозна инжекция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата