IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

НАТО може да реши да постави ядрени оръжия B-61 в Полша или Украйна

Най-новата модификация на Америка, B61-13, ще бъде вариант на „гравитационна бомба“

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Тези оръжия могат да издържат на свръхзвуков полет и притежават способност за проникване в земята, за да пробиват укрепени структури. Създадени са многобройни модификации, които превръщат B-61 в едно от най-добрите оръжия на НАТО за Страшния съд.
Миналата година, в отговор на твърдението на Москва, че Русия ще премести балистични ракети със среден обсег или нестратегически ядрени оръжия в близкия Беларус, бившето дясно правителство на Полша изрази готовност да стане страна, споделяща ядрени оръжия в рамките на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО). Това пише в статия за The National Interest Брандън Уайчерт, анализатор на националната сигурност на National Interest, бивш служител на Конгреса и геополитически анализатор, който е сътрудник на The Washington Times, Asia Times и The-Pipeline.

По-конкретно, Варшава заяви, че е готова да направи своя флот от военни самолети F-35 Lightning II, произведени в САЩ, способен да носи ядрени бомби B-61, произведени в САЩ.

Неотдавна, след решението на НАТО да разреши на украинските военни да изстрелват американски ракети с голям обсег ATACMS и британски Storm Shadow към Русия, руските военни отвърнаха, като изстреляха впечатляващото си хиперзвуково оръжие „Орешник“ към град Днепър. Западът не разполага с активна защита срещу това оръжие, което може да се използва за ядрени цели, нито с нещо сравнимо в арсенала си.

Така че, когато се говори за възможна ескалация с Русия, неизбежно се появява ядреният аргумент.

Полското правителство, което първоначално лансираше перспективата да се превърне в държава, поддържаща ядрена бомба Б-61, беше свалено на предишните полски избори. При все това следващото правителство, макар и много по-ляво в политическо отношение, споделя разбираемото противопоставяне на предшественика си на руския иредентизъм в бившия съветски блок.

Ескалацията води до ескалация


С неотдавнашното използване на хиперзвуковото оръжие „Орешник“ и последвалото изявление на Кремъл, че Русия пренася транш от тези унищожителни оръжия в Беларус, Полша отново усеща пословичната притиснатост.

И не само членове на НАТО, като Полша, се опитват да се включат в разговорите за ядрена ескалация срещу Русия. Украинците изглеждат обсебени от перспективата да получат (или да си върнат, ако вярвате на пропагандата им) ядрени оръжия от Запада.

Като начало, идеята, че Западът би позволил разполагането на ядрени оръжия в Украйна, която не е член на НАТО, или, което е по-страшно, предаването им на Украйна, е по същество безумна. За съжаление, като се има предвид как се разви войната в Украйна, тя не може да бъде отхвърлена (особено след като американците позволиха използването на техните ATACMS срещу Русия, след като две години отказваха молбите на Украйна да ги използват в Русия).

Независимо от това коя европейска страна „ще стане ядрена“, дали това ще бъде действителният член на НАТО, Полша или Украйна, читателите вече не могат да отхвърлят перспективата, че ядреният джин скоро ще бъде пуснат от бутилката в Източна Европа. Със сигурност, макар че има много други, по-мощни ядрени оръжия, които биха могли да бъдат предадени на поляците или на украинците, ядрените бомби В-61 вероятно са най-добрият избор (особено за Полша).

От десетилетия В-61 е ключов фактор в отбранителната политика на НАТО. През годините B-61 са били разположени в Белгия, Германия, Италия, Нидерландия и Турция. Той може да се изстрелва и от ядрения стелт бомбардировач с голям обсег B-2 Spirit, F-15E и, както беше споменато по-горе, F-35.

B-61 е наричан „dial-a-yield“, тъй като силата на експлозията, която създава, може да се регулира от 0,3 килотона до 360 килотона.
Проектирано за първи път в началото на 60-те години на миналия век, в разгара на Студената война със Съветския съюз, учените от Националната лаборатория в Лос Аламос вярват, че създават една от най-модерните ядрени бомби в света. За първи път тези бомби са проектирани да заменят остарелите ядрени бомби В-28 и В-43. Първата B-61 е подложена на изпитания през 1963 г. на полигона Тонопа в Невада. С B-61 се въвежда и първият „Full Fuzing Option“, който дава възможност за различни варианти на разполагане в зависимост от поставената мисия. Това включваше настройки за изстрелване във въздуха, изстрелване от земята, свободно падане и спускане.


Най-новата модификация на Америка, B61-13, ще бъде вариант на „гравитационна бомба“ на това мощно и трайно оръжие. Гравитационната бомба е ядрена бомба, която се хвърля от боен самолет, способен да използва ядрени оръжия, и е напълно безразборна в своята убийствена и разрушителна сила. Всъщност тя е създадена, за да увеличи максимално броя на жертвите сред цивилното население. Смята се, че една единствена гравитационна бомба B61-13 би била до двадесет и четири пъти по-мощна от ядрените бомби, които Америка хвърли върху Хирошима и Нагасаки в края на Втората световна война.

Стратегическият контекст (или липсата на такъв)

Русия със сигурност не се е държала невинно по време на войната.

Все пак трябва да се отбележи, че американците и техните съюзници от НАТО отказаха всяка възможност за деескалация на конфликта в Украйна, което доведе до момента, в който сериозно обмисляме перспективата за разпространение на ядрени оръжия в Полша или евентуално дори в Украйна.

Полша, като член на НАТО с добра репутация, има право да участва в програмата на Алианса за споделяне на ядрени оръжия. На този етап обаче тя ще дестабилизира допълнително ситуацията, правейки малко вероятни всякакви шансове за мирно уреждане на въпроса за Украйна между Запада и Русия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата