Стрелба в сградата на парламента на Абхазия – подкрепян от Русия кавказки регион, отцепил се от Грузия – причини смъртта на депутат, предаде Ройтерс, като се позова на пресслужбата на местното президентство.
Депутатът Вахтанг Голандзия почина от раните си след стрелбата в парламентарната сграда, съобщи в публикация в приложението "Телеграм" пресслужбата на изпълняващия длъжността държавен глава Бадра Гунба. Още един депутат беше ранен – в ръката, уточнява Ройтерс.
Абхазката новинарска агенция Апснипрес (Apsnypress) информира, че вътрешното министерство на Абхазия е установило друг депутат – Адгур Харазия, за заподозрян в стрелбата, като той е избягал от местопрестъплението. В доклада на министерството не се посочва мотив, уточнява Ройтерс.
Абхазия – регион с излаз на североизточното Черноморие, се отцепи от Грузия в резултат от война след разпадането на Съветския съюз в началото на последното десетилетие на миналия век, довела до изселването на стотици хиляди етнически грузинци.
Русия подкрепя отдавна Абхазия и друг сепаратитстки грузински регион – Южна Осетия, признавайки ги за независими след спечелването на петдневната война с Грузия през 2008 година, посочва Ройтерс.
Миналия месец Абхазия изпадна в криза, когато демонстранти нахлуха в сградата на парламента в Сухуми, протестирайки срещу инвестиционно споразумение с Русия. Това принуди президента на сепаратисткия регион Аслан Бжания да се оттегли от поста, поет временно от неговия дотогавашен вицепрезидент Гунба.
На 3 декември парламентът на Абхазия гласува против ратифицирането на инвестиционното споразумение с Москва. Лидерите на абхазката опозиция се противопоставиха на споразумението, опасявайки се, че то ще проправи пътя към изкупуването на земи от богати руснаци, способни да платят по-големи суми от местните жители, обръща внимание Ройтерс.
Целта на Москва, която финансира солидно бюджета на Абхазия, е руски инвеститори да се сдобият с имуществени права и да получат възможност да развиват региона, отбелязва световната агенция.
(БТА)

Ifo: Кризата в Близкия изток се отразява на германската автомобилна индустрия
„София Комерс – Заложни къщи“ обяви началото на предлагането на облигации за 2,5 млн. евро
Над 50 хил. майки се очаква да се върнат на пазара на труда тази година
Крайната десница в Германия е по-силна от всякога
Оборотът на БФБ за първите четири месеца от 2026 г. почти се удвоява на годишна база
Вместо един американски автомобил потребителите могат да купят пет китайски електромобила
4 зодии привличат късмет и изобилие на 5 май
Късна емисия
"Лацио" излъга "Кремонезе" с обрат в края
Жената, наръгала четирима души във Варна, се оказа с 2 промила алкохол в кръвта
Още три месеца извънредно положение на остров Астипалея заради водната криза
Страхотни новини за новата „Армия“ + ВИДЕО
Алана Азеведо
Левски с много силен ход заради Шампионската лига
Лацио обърна и запрати Кремонезе към Серия Б
Борусия Дортмунд с ключово решение
Стефанов каза ще изоставят ли той и Михалев Славия, проговори и за „племенника“ на Маджо в Левски
Разкошният роман на Исабел Алиенде "Къщата на духовете" с ново издание на български
Антонио Бандерас гледа Радина Кърджилова в „Медея“ в Мадрид (+Снимки)
Дневен хороскоп за 5 май, вторник
София става част от световното турне на Oliver Tree
"Дяволът носи Прада 2" поведе българския боксофис
3 китайски зодии привличат късмет на ангелската дата 5/5
16-годишен наръга връстник във Велико Търново
Мачът на сезона! Черно море Тича би Спартак (Плевен) в уникална драма и е на 1/2-финал
Волен Сидеров бе заснет солидно почерпен посред бял ден, линейка го прибра (ВИДЕО)
Две жертви на инцидент с кола в Лайпциг
Двама от наръганите във Варна са в тежко състояние
Пожарникари от Варна отбелязаха професионалния си празник и почетоха паметта на Илия Дончев
Какво се случва с тялото след смъртта: Известен учен с неочаквано обяснение
Археолози откриха редки монети с библейски пророчества: Символизират края на света
Учени създадоха „жива“ пластмаса, която се разгражда напълно при подаден сигнал
Китай планира мащабно разширяване на космическата си станция „Тянгун“
Curiosity и Perseverance с нови панорамни изображения на Марс
Artemis III: Новата лунна мисия на НАСА набира скорост