Доналд Тръмп даде заявката в стъпителната реч за втория си мандат САЩ да имат най-голямата военна сила в света, която не само печели всички войни, но и предотвратява такива със своята сдържаща сила. Този приоритет ще се отрази и в рамките на НАТО, където Вашингтон има сериозна роля, коментира Велизар Шаламанов, директор „Отбранителни способности и иновации” в Атлантическия клуб в България, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.
Тръмп вече коментира през последните месеци, че членовете на НАТО трябва да увеличат разходите си за отбрана до 5% от БВП спрямо сегашните над 2%.
"Това е една цел, поставена в предизборен период, каквато беше целта да се прекрати войната за 24 часа. Не трябва да го приемаме като нещо абсолютно, но определено разходите за отбрана ще се повишават, дори по причината, че търсенето на военна продукция нараства и това вдига цените. Технологиите имат все по-голяма роля в създаването на нови оръжейни системи и това също повишава цените."
САЩ дават ясен сигнал, че европейските членове на НАТО трябва да застъпят много повече отбранителната си индустрия, IT и космос, да се освободят от енергийната си зависимост от Русия и да са готови да устоят на пазарния натиск на Китай, каза Шаламанов.
В контекста на войната на Русия в Украйна, Шаламанов коментира, че президентът Владимир Путин разбира само аргументите на силата и "съм сигурен, че ще получат такива от САЩ". Но Тръмп много ясно заяви, че проблемът трябва да бъде разрешен от европейските страни, които да дадат гаранции за сигурността на Украйна чрез разполагане на собствени сили при евентуално примирие.
"Това ще е голямо предизвикателство за България, защото логистиката на такива войски преминава през България, Гърция, Румъния, и това означава сериозно усилие - и инфраструктурно, и по отношение на въздушен, морски и информационен суверенитет. Натискът от страна на Русия няма да престане, дори след като бъдат прекратени военните действия."
Основните предизвикателства пред НАТО са свързани със запазване на единството на алианса, включително активното участие на САЩ, развитие на модерни военни технологии и повишаване на разходите, коментира Шаламанов.
Ще се промени ли политиката на САЩ спрямо Тайван, какво се крие зад искането на Тръмп за връщане на Панамския канал може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Пет храни и билки с диуретичен ефект за лекота и здраве
Тръмп отложи с 10 дни ударите по ирански енергийни обекти след искане от Техеран
Полицията с призив: Издирва се жената, наръгала четирима души в София
Volkswagen изтегля 100 000 електромобила в Европа заради дефектни батерии
Лекари съветват хората над 50 години да не се къпят всеки ден
Учени разгадаха жизнения цикъл на мозъка: Как се променяме през годините
Спортът по телевизията днес, 27 март
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Косово на един мач от Мондиал 2026 след сензационно 4:3
Босна си подари мач с Италия след драма с дузпи срещу Уелс
Мойс Кийн като Скилачи - вкара в пет поредни мача
Италия не се огъна! 2 гола след почивката срещу Северна Ирландия
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?