Еврокомисарят по разширяването на ЕС Марта Кос изрази „силното безпокойство“ на Евросъюза от ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и съобщи, че отменя предстоящи посещения в Турция заради случващото се там.
Арестът на избрано длъжностно лице и водещ представител на опозицията непосредствено, след като обяви намерението си да се кандидатира за президент на страната, повдига фундаментални въпроси. Искаме в Турция трайно да се настанят демократичните принципи и ценности, каза Кос по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на ситуацията в Турция след ареста на кмета на Истанбул, предизвикал масови протести в страната.
Имамоглу беше задържан на 19 март, а на 23 март съдът постанови постоянния му арест по обвинения в корупция в Истанбулската голяма община. Това доведе до временното му отстраняване от поста. Отново на 23 март, на вътрешнопартийни избори, НРП определи Имамоглу за свой кандидат за президент на следващите избори, които според редовния график следва да се произведат през 2028 г. Арестът на кмета на Истанбул предизвика масови протести в големите градове в Турция, на които се стигна и до сблъсъци с полицията и стотици задържани лица.
Заради това, което се случи в Турция, отмених участието си във форум в (турския курорт) Анталия и няма да отида в Анкара, за да се срещна с турския министър на външните работи (Хакан Фидан), каза Кос.
Дипломатическият форум в Анталия ще се състои от 11 до 13 април.
Еврокомисарката по разширяването заяви, че от Турция като страна кандидат за членство в ЕС и член на Съвета на Европа се очаква да прилага най-високите демократични стандарти и практики, включително по отношение на свободата на събиране, свободата на медиите и честните и свободни избори.
Евродепутатът Манолис Кефалоянис от Европейската народна партия оцени, че Турция е “поела по опасен път на авторитаризъм”, а задържането на Имамоглу е поредна стъпка в тази посока и ЕС не може да замълчи и трябва да изпрати много ясно послание на Анкара.
Като председател на делегация в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Турция единодушно решихме да замразим съвместните срещи, които провеждаме, каза Кефалоянис.
Докладчикът на Европейския парламент за Турция Начо Санчес Амор от Прогресивен алианс на социалистите и демократите също посочи, че Турция като страна кандидат трябва да се “изравни с европейската гледна точка и ценности”.
Сузана Чекарди от "Патриоти за Европа" отбеляза, че докато в ЕП се обсъжда и с право се осъжда арестуването на Имамоглу, във Франция лидерката на крайната десница Марин Льо Пен е възпрепятствана от участие в избори през следващите пет години.
Асита Канко от Европейските консерватори и реформисти подчерта, че е важно, че толкова много хора са излезли да протестират в Турция и ЕС трябва да ги подкрепи. По думите ѝ икономическите отношения, които Евросъюзът поддържа с Анкара, трябва да бъдат според собствените му стандарти и ценности.
Всички хора заслужават честни избори, зачитане на върховенството на закона, а политиците, които им служат, трябва да им служат, а не да ти потискат, каза Канко.
Евродепутатът Малик Азмани от "Обнови Европа" определи ареста на кмета на Истанбул като “политически мотивирано усилие да се накара да замълчи опозицията.” Той призова за замразяване на диалога с Турция, докато не бъде освободен Имамоглу.
Владимир Пребилич от “Зелените” заяви, че ЕС трябва да изпрати ясно послание на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че случващото се в Турция е неприемливо и призова за освобождаване на кмета на Истанбул и на задържаните във връзка с протестите.
Йоргос Георгиу от “Левицата” отправи критика към председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, защото по думите му те все още са склонни да разговарят с Ердоган на фона случващото се в Турция и призова ЕС да защитава правовата държава и човешките права.
Турция получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през 1999 г. ЕС и Турция започнаха преговори за присъединяване през октомври 2005 г., но вследствие на продължаващото отстъпление от страна на Турция по отношение на демокрацията, върховенството на закона и основните права, преговорите за присъединяване между ЕС и Турция са в застой от юни 2018 г. насам.
(Специален пратеник на БТА София Ангелова)

OpenAI е завършила вторична продажба на акции за около 7 млрд. долара
Meta и TikTok не успяха да спрат хиляди дела, свързани със зависимостта от социалните мрежи
Петролът поскъпва, нови искания на Тръмп помрачават перспективите за Ормузкия проток*
Nvidia си партнира с гиганти от Wall Street, за да набере 500 млрд. долара за AI инфраструктура
Русия развива своя аналог на Starlink по-бързо от плана, Киев и Запорожие отново горят
Тръмп неволно подпомага възхода на възобновяема енергия
БАБХ забранява придвижването на овце и кози до храмовете за Голяма Богородица
Активисти на "Грийнпийс" нашариха танкера "Кайрос" край Бургас
Любимият салатен дресинг крие опасност за черния дроб?
Трансферен удар в Разград. Лудогорец продава звездата си във Франция за милиони
Шефка на ЦСКА 1948: Пишем история! Това не е мач само за пари
Той бе звезда в Барса, Арсенал, Юнайтед и Интер, а сега ще рита в Канада
Левски покорява Европа... дори когато играе в Азия
ЦСКА го привлече преди месец, а сега иска да му бие шута
Позна първия мач! Сега бивш на Левски предрече и реванша с Кайрат
5 домашни маски срещу бръчки
Емоционално заразяване: Как да не поемате чуждото напрежение в разговори
Погача за Голяма Богородица
Постно свинско филе със зеленчуци за отслабване
Нумерологична прогноза за 11 август
Таро карта за 11 август, вторник - Петица жезли
Защо се подуваме преди цикъл?
Безплатни УНГ прегледи с ендоскопска диагностика във Варна
Как горещото време влияе на хората с хроничен синузит?
Кога аналгетиците започват да поддържат хронично главоболие?
FDA одобри революционен медикамент срещу нарколепсия
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
България започна с успех участието си на Европейското по водна топка за мъже до 20 години
Виц на деня - 11 август
Хороскоп за 12 август 2026
Ясен Петров каза защо Спартак (Варна) падна в Пловдив
Джартов: Пожарът край военния завод е овладян, няма опасност за населението
159 пожара са потушени през изминалото денонощие в страната