"Администрацията на американския президент Доналд Тръмп изрази загриженост относно евентуални опити за покушение срещу новия сирийски лидер Ахмед аш Шараа от страна на радикални бойци", това написа израелското издание "Детали".
Специалният представител на САЩ за Сирия Том Барак заяви, че новият лидер на близкоизточната страна може да се превърне в мишена заради опитите си за установяване на приобщаващо управление и стремежа си към сближаване със Запада.
„Необходимо е да координираме система за защита около аш Шараа“, каза Барак в интервю за арабски вестник. Според американеца особена заплаха представляват чуждестранните бойци, участвали преди това в свалянето на Башар Асад на 8 декемри 2024 г., включително "Ислямска държава" (ИД).
Барак подчерта, че Вашингтон разчита на сътрудничество и обмен на разузнавателна информация със съюзниците си, а не на военна намеса. Той определи аш Шараа като интелигентен и уверен лидер и отбеляза, че интересите на Вашингтон и Дамаск в момента съвпадат – преди всичко по въпроса за стабилизирането и ограничаването на радикализацията в страната.
Сред вътрешните предизвикателства пред новото ръководство остават интеграцията на сирийските кюрдски сили, контролът над лагерите с бойци на ИД и поддържането на реда в условия на нестабилност.
Допълнителен източник на напрежение са действията на Израел. Армията на Еврейската държава завзе демилитаризираната зона на Голанските възвишения и нанесе удари по южната част на Сирия.
Въпреки това аш Шараа потвърди ангажимента си към споразумението за прекратяване на огъня от 1974 г. и изрази предпазлива надежда за нормализиране на отношенията.
Барак отбеляза, че САЩ приветстват мълчаливото разбирателство между Дамаск и Тел Авив.
"Дори и да не разговарят помежду си на този етап, е важно да осъзнаят, че военна операция в момента би била пагубна и за двете страни", подчерта той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Битката за нов изпълнителен директор на Monte Paschi се задълбочава
Airbnb ще трябва да плати 64 млн. евро глоба в Испания, въпреки че я оспорва
Войната в Иран струва скъпо и на Китай
Мелони загуби референдума за съдебната реформа в Италия преди изборите през 2027 г.
Европейските борси се възстановиха след коментара на Тръмп и надеждите за деескалация
Стефан Манов: Социалистите във Франция се връщат в голямата игра на местните избори
Войната в Иран предизвиква срив на туристите в Турция
Рецепта за тирамису с ягоди и пухкав крем маскарпоне
ГДБОП задържа четирима при сделка с фалшиви 500 хил. евро
Катастрофа между три камиона затвори Прохода на Републиката
Флориана Месина
Наливат милиони в Левски!
Обявиха грандиозна новина за Антъни Джошуа
Георги Градев се подигра с Георги Иванов-Гонзо
Нидерландия остава без Мемфис Депай
Светльо Вуцов със специални благодарности към Левски
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
Кризата с Иран се оказа "мана небесна" за производителите на електромобили
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове