Майкъл О'Лиъри разкри, че екип от инженери проверява всеки самолет Boeing, закупен от Ryanair, поради опасения относно производствения процес.
Шефът на Ryanair заяви, че предишни проблеми с току-що слезли от производствената линия самолети Boeing означават, че всеки самолет преминава през проверка за безопасност, преди да му бъде разрешено да лети под името на превозвача.
Коментарите му се появиха, след като 787 Dreamliner, произведен от американската компания, пътуващ за Лондон, се разби в индийския град Ахмедабад мигове след излитане в четвъртък, убивайки всички пътници на борда с изключение на един.
Все още няма предположения, че Boeing е виновен за катастрофата с Air India. О'Лиъри, чиято авиокомпания използва само самолети Boeing и се счита в индустрията за един от най-безопасните нискотарифни превозвачи в света, каза, че екип от 30 инспекционни инженери е наблюдавал производството на Boeing в Америка.
След като нов самолет пристигне в ирландската централа на Ryanair, местните инженери извършват 48-часова проверка.
„Едва след като сме напълно доволни, машината ще бъде пусната експлоатация“, каза О'Лиъри пред The Times. „Доставяха ни самолети и когато ги връщахме в Дъблин, откривахме гаечни ключове и инструменти под дъските на пода.“
Притесненията му се засилиха снощи, след като инженер на Boeing, превърнал се в информатор, призова за публикуване на тайно разследване, за което се смята, че е разкрило проблеми с безопасността на 787 Dreamliner.
Сам Салехпур заяви миналата година, че при производството на фюзелажа на самолета са използвани „преки пътища“ и че инженерите са вградили отломки от сондажи между съединенията в повече от 1000 самолета, отслабвайки конструкцията, съкращавайки живота на самолетите и рискувайки „катастрофални събития“.
Доклад на Федералната авиационна администрация на САЩ относно твърденията му все още не е публикуван.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.