Китайският президент Си Цзинпин предупреди, че светът е изправен пред избор между мир или война, откривайки най-големия военен парад в историята на страната си, обграден от руския президент Владимир Путин и севернокорейския лидер Ким Чен-ун, съобщава агвнция Ройтерс.
Събитието на площад “Тянанмън“, отбелязващо 80 години от поражението на Япония в края на Втората световна война, до голяма степен беше отбягнато от западните лидери, докато Путин и Ким – изолирани от Запада заради войната в Украйна - бяха почетни гости. Целящ да демонстрира военната мощ и дипломатическото влияние на Китай, парадът се провежда в момент, когато търговските мита и нестабилната политика на президента на САЩ Доналд Тръмп обтягат отношенията му както със съюзниците, така и със съперниците му.
“Днес човечеството е изправено пред хиляди зрители, добавяйки, че китайският народ „твърдо стои на правилната страна на историята“.
Возейки се в лимузина с отворен покрив, Си инспектира войските и най-съвременната военна техника, като ракети, танкове и дронове, разположени по алеята покрай площада. Хеликоптери, издигнали големи банери, летяха във формация над тях по време на 70-минутното представление, изпълнено със символика и пропаганда.
Носейки костюм в стила на тези, носени неговия предшественик Мао Цзедун, Си по-рано поздрави около двадесет присъстващи предимно незападни лидери, включително индонезийския президент Прабово Субианто, който се появи изненадващо въпреки протестите у дома.
На въпроса дали приема парада като предизвикателство към САЩ, Тръмп отговори отрицателно и посочи “много добрите си отношения“ със Си Цзинпин. “Китай се нуждае от нас много повече, отколкото ние от тях“, добави той.
По-рано тази седмица Си представи визията си за нов глобален ред на регионална среща на високо равнище по сигурността, призовавайки за единство срещу “хегемонизма и политиката на силата“ – едва прикрит удар по мащабните мита на САЩ и Тръмп, насочени както към приятели, така и към врагове.
Путин вече използва случая, за да сключи по-задълбочени енергийни сделки с Китай, а събитието предлага на Ким възможност да получи подкрепа за забранените си ядрени оръжия.
Ким, дебютирайки на първото си голямо многостранно събитие, ще стане първият севернокорейски лидер, който ще присъства на китайски военен парад от 66 години насам.
Нищо не е оставено на случайността за юбилейното събиране. Местните власти в цялата страна са мобилизирали десетки хиляди доброволци и членове на Комунистическата партия, за да следят за всякакви признаци на потенциални вълнения преди парада, показват оценки, базирани на онлайн обяви за набиране на персонал.
“Президентът Си ще използва тази възможност, за да покаже как военните ясно и категорично го подкрепят. Си е уверен, че нещата се обърнаха. Китай е този, който отново е на шофьорското място“, заяви пред Ройтерс Уен Ти Сун, сътрудник в Глобалния китайски център на Атлантическия съвет, базиран в Тайван.
“Парадът позволява на Си да съсредоточи вниманието на света върху впечатляващите си крачки в модернизирането на военното си оборудване, като същевременно засенчва упоритите предизвикателства, пред които е изправена Народоосвободителната армия на Китай“, коментира Джон Чин, анализатор по външна политика в Института “Брукингс“ - базиран в САЩ мозъчен тръст. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Акциите на easyJet скачат с 10% след принципно съгласие за придобиването от Castlelake
Испания и Португалия засилват наблюдението на силно нарастващите си имотни пазари
Никола Богданов: Няма нужда хората вече да са тесни експерти, а да са бизнес насочени
Настроенията на инвеститорите в еврозоната се подобряват значително през юли
Британската Sky купува медийния бизнес на ITV за близо 2 млрд. евро
Приходите на Foxconn за второто тримесечие растат с близо 40%
МВР и доброволци издирват Наталия под дърво и камък в няколко общини (ВИДЕО)
Екзотичен карнавал събра танцови състави от цял свят на "Шанз-Елизе" в Париж
Очевидци на трагедията с АТВ в Слънчев бряг: Бургазлиев беше неадекватен, не оказа помощ
Дупница потъна в скръб след трагедията със семейството в р. Струма
Полицията разпитва Емрах Стораро след шофиране по пешеходна алея в Созопол
Ас на Байерн Мюнхен: Мондиал 2026 ми донесе голяма болка!
Джокович обясни красотата на грозните победи
Гришо припомни драмата със Синер: Сякаш ръката ми отлетя с топката
Става страшно! Даже Сеп Блатер плюе ФИФА заради Балогун
Има само 300 места! ЦСКА пусна билетите за Дери Сити
Ефектът на доминото: И босът на германския футбол пита за Балогун
8 неща, в които родените през юли, август и септември, са по-добри от всички останали
Поверия за ангелската дата 7/7
Пилешки дробчета с ориз и тиквичка
„България Еър“ с гореща промоция: Еднопосочни билети с до 35% отстъпка до края на годината
Как ще носим красивия аксесоар бандана през 2026 (+Снимки)
Орлин Горанов разхожда публиката из своя „Влюбен град“ с нова песен
Горещините препълниха спешното отделение в Шумен
Какво ще бъде времето във вторник?
Тръмп ще се срещне със Зеленски на срещата на върха на НАТО
Кола се вряза в бензиностанция в Русе
Проверяват НАП и Областната администрация във Варна за бомби
В Генерал Тошево, Бяла и Сеново вече имат "Училища за пример"
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша
Китайската сонда „Тянуън-2“ достигна астероид на 1 млрд. км от Земята
Загадъчна цивилизация е владяла Андите преди инките
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?