В четвъртък президентът Тръмп заяви, че САЩ “работят много усилено“ за мирно споразумение между Русия и Украйна. Представители от Киев и Вашингтон отново се събраха в Маями, за да намерят път за решаване на конфликта.
Разговорите между САЩ и Украйна се провеждат два дни след като пратеникът на Тръмп Стив Уиткоф и Джаред Кушнер се срещнаха в продължение на пет часа с руския диктатор Владимир Путин и си тръгнаха без сделка. Въпреки това президентът остана оптимист, че евентуално може да се стигне до решение.
“Сключваме мир по целия свят. Уреждаме войни на нива, каквито никой не е виждал досега. Осем на брой. Търсим още една - това е Русия-Украйна“, каза президентът по време на националната церемония по запалване на елхата близо до Белия дом. “Ако това е възможно, мисля, че в крайна сметка ще стигнем до там.“
“Миналата седмица бяха убити 8000 войници. Миналия месец бяха убити 27 хиляди войници ненужно. Трябва да спрем това. И работим много усилено по въпроса”, категоричен е Тръмп.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в четвъртък, че Украйна очаква от САЩ информация относно спорните точки след срещата им с Русия.
"Нашата задача сега е да получим пълна информация за това какво е било казано в Москва и какви други претексти е измислил Путин, за да проточи войната и да окаже натиск върху Украйна“, каза Зеленски в публикация до X в четвъртък, обявявайки, че преговорите ще се проведат.
Today, Ukrainian representatives will continue their discussions in the United States with President Trump’s team. Our task now is to obtain full information about what was said in Moscow and what other pretexts Putin has come up with to drag out the war and to pressure Ukraine.… pic.twitter.com/opCFlvTqH2
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 4, 2025
Висш американски служител заяви в сряда пред The New York Post, че Уиткоф и Кушнер са поканили водещия преговарящ на Украйна и съветник по националната сигурност Рустем Умеров в Маями за среща.
В публикацията на Зеленски от четвъртък, в която не се казва кой представлява американската и украинската страна в преговорите, се отбелязва, че "Украйна е готова за всякакви възможни развития“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Финансовият директор на "Фантастико": Най-голямото предизвикателство ще е преходният период към еврото
ЕК глобява платформата X със 120 млн. евро заради нарушаване на правилата за прозрачност
Кристиано Роналдо инвестира в стартъпа Perplexity AI
Netflix купува Warner Bros. в мегасделка за 72 млрд. долара
Инвестиции за над 640 млн. лева правят трите телекома у нас годишно
Подкрепата за еврото остава силна и на ниво държави, и в целия ЕС
Вселената дава знак на четири зодии на 6 декември
Традиции и обичаи на Никулден
Обедна емисия
Гьоко каза дали ще паркира автобуса срещу Левски
Ландо остана на върха и след втората тренировка в Абу Даби
Официално: Флориан Кребс е футболист на ЦСКА 1948
Цветомир Найденов пак се подигра с бивш играч на ЦСКА
До кога ще го търпят? Мареска се оправдава за издънката на Челси
Неприятно. Наказаха Цолов с 3 позиции в квалификацията
Изберете карта и вижте какво говорят другите за вас
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
5 разкошни идеи за украса с малък бюджет
Изтеглете си късметче за декември
Бюджетни идеи за коледен подарък под 50 лева
Най-модерният подарък е новият навик и тихото сбогом на цигарите
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
Радев отличи огнеборци и доброволци, участвали в овладяването на пожари през лятото
От Черно море излязоха с важна информация за мача с ЦСКА
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Учени разгадаха мистерията на радиационните пояси на Уран
ЕС отстъпи: Бензиновите и дизеловите двигатели няма да бъдат забранени
Телескопът Hubble е заснел отново междузвездната комета 3I/ATLAS
Проби от въздуха, събрани преди 35 г., разкриват забележима промяна в сезоните
Мощни бури в едното полукълбо генерират перести облаци в другото