Водещ европейски производител на ракети ще съдейства за създаването на следващото ударно оръжие на Украйна. На 16 юни 2026 г. по време на изложението „Eurosatory“ в Париж компанията MBDA подписа меморандум за разбирателство с украинското конструкторско бюро "ЛУЧ". Споразумението обхваща съвместното разработване на "Нептун"-2 – следващото поколение на украинската крилата ракета "Нептун", като не са оповестени нито финансирането, нито графикът, пише Defence.
Най-големият производител на ракети в Европа се съгласи да помогне на Украйна да създаде наследник на оръжието, което потопи руския крайцер „Москва“ – флагманът на Черноморския флот на Русия. На 16 юни 2026 г. по време на изложението „Eurosatory“ в Париж MBDA подписа меморандум за разбирателство с украинската отбранителна компания "ЛУЧ", като двете страни се съгласиха да работят съвместно за постигането на това, което и двете компании наричат "пробивна иновация" при разработването на "Нептун"-2 – следващото поколение от семейството на украинските крилати ракети "Нептун", разработени в страната.
Споразумението е по-скоро меморандум за разбирателство, отколкото подписан договор за производство, което означава, че то изразява намерение за сътрудничество, без да обвързва никоя от страните с конкретно финансиране, срокове или бройки за доставка, но символиката на партньорството е по-дълбока, отколкото подсказват документите.
Оригиналната ракета "Нептун", обозначена като R-360 и произведена от украинското държавно конструкторско бюро „LUCH“, никога не е трябвало да стане широко известна.
„ЛУЧ“ я разработи като противокорабно оръжие в годините след анексирането на Крим от Русия през 2014 г., като се възползва от проекта на ракетата „Х-35“ от съветската епоха и ѝ придаде по-голям обсег и модернизирана електроника за насочване; ракетата влезе в ограничена експлоатация през 2021 г. с обсег от около 280 километра (174 мили). След това, през април 2022 г., две ракети "Нептун" поразиха "Москва" – флагманския крайцер на руския Черноморски флот – и го потопиха, което бележи една от най-значимите военноморски загуби, които някоя страна е претърпяла през последните десетилетия, и превърна малкоизвестната украинска оръжейна програма в име, признато от военните планирачи по целия свят.
Инженерите адаптираха „Нептун“ за мисии по нанасяне на удари по сухоземни цели, като започнаха през 2023 г., добавяйки GPS и инфрачервено насочване към оригиналната система за насочване срещу кораби, а до 2025 г. вариант за нанасяне на удари по сухоземни цели с голям обсег, наречен "Long Neptune", беше въведен в бойна експлоатация с обявен обсег, простиращ се до 1 000 километра (620 мили) и по-голяма 260-килограмова (570 lb) бойна глава, според украински официални представители. Този обсег поставя "Long Neptune" в същия общ клас като далеч по-скъпите западни системи като американския Tomahawk, а украинският президент Володимир Зеленски публично отбеляза, че ракетата, произведена в страната, не е обвързана с никакви ограничения за употреба, каквито съюзническите правителства понякога налагат върху оръжията, които са дарили на Украйна, тъй като Киев я произвежда и контролира изцяло самостоятелно.
MBDA се описва като европейски лидер в областта на сложните оръжейни системи – справедлива характеристика за компания, която произвежда крилатите ракети „Сторм Шейд“ и „СКАЛП“, ракетата „Метеор“ „въздух-въздух“ и противокорабната ракета "Екзосет", наред с десетки други оръжия, използвани от въоръжените сили на НАТО. Компанията е съвместно предприятие, собственост на Airbus, BAE Systems и Leonardo, със седалище в покрайнините на Париж, и наема близо 13 000 души, разпределени във Франция, Обединеното кралство, Италия, Германия и Испания, което ѝ осигурява инженерна дълбочина и производствен капацитет, които значително надвишават възможностите на едно-единствено украинско конструкторско бюро, дори и такова с доказания опит на „ЛУЧ“. Съчетаването на този мащаб със специфичните познания на "ЛУ" в проектирането, разработването, интегрирането и производството на сложни оръжейни системи – както двете компании описват партньорството си – подсказва, че "Нептун"-2 има за цел да съчетае украинския, изпитан в бой, проектен опит с индустриалната мощ, способна да превърне оръжието от прототип в мащабно производство по-бързо, отколкото всяка от компаниите би могла да постигне сама.
Това не е първата стъпка на MBDA към задълбочаване на връзките с украинската отбранителна промишленост, а компанията представя споразумението с „ЛУЧ“ изрично като продължение на тази по-широка стратегия в областта на оръжията за дълбоки удари – термин, който индустрията използва за ракети, способни да поразяват цели, намиращи се далеч зад фронтовата линия, а не само да подпомагат близкия бой. Способността за дълбоки удари се превърна в една от най-внимателно наблюдаваните и най-политически чувствителни категории оръжия във войната между Русия и Украйна, тъй като способността да се поразяват цели дълбоко в руска територия има последствия, които излизат извън рамките на бойното поле и засягат дипломатическите отношения, които Украйна поддържа със страните, доставящи или съучастващи в разработването на нейните оръжия. Ракета, произведена в Украйна и разработена съвместно с европейски консорциум, избягва част от политическите напрежения, които понякога съпътстват доставяните от Запада оръжия с голям обсег, тъй като Украйна запазва собствеността върху проекта и оперативния контрол, дори когато се възползва от европейското индустриално партньорство.
Самата неотдавнашна история на „Сторм Шейд“ подчертава защо този вид европейско-украинско сътрудничество има реално значение в момента. MBDA възобнови производството на ракетите от семейството „Сторм Шейд“ и „СКАЛП“ през 2026 г. след 15-годишно прекъсване – решение, което компанията свърза пряко с бойното използване на оръжието в Украйна и произтичащия от това сигнал за търсене от страна на европейските правителства, които попълват изчерпаните си запаси. Това възобновяване отразява по-широка промяна в европейската отбранителна промишленост, където войната е подтикнала компании като MBDA да разширят производствените си линии, които са били в голяма степен в застой в продължение на повече от десетилетие, и където правителствата са все по-склонни да финансират съвместна развойна дейност с украински фирми, които разполагат с пряка обратна връзка от бойни условия – нещо, което нито една западната компания не може да възпроизведе, без да води собствена война, в която да я тества.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street видя в споразумението между САЩ и Иран шанс за обуздаване на инфлацията
В България австрийските туристи получават със 70% повече за парите си, отколкото в родината си
"Трейс Груп Холд" подписа договора за отсечка от разширението на метрото в "Люлин"
Успя ли Giro d’Italia да създаде позитивен международен образ на България?
Цените на храните у нас се доближават до средното за ЕС
Как AI променя изискванията към финансовите специалисти?
Радев се срещна със Зеленски, Украйна предлага партньорство за дронове
Забрани и поверия за празника на 19 юни
Време ли е за море?: Прогноза къде ще вали и къде ще грее слънце в България
Хороскоп за 19 юни 2026 г.: Увереност за Овните и нови възможности за Близнаците
Мозъкът "репетира" социалното ни поведение секунди преди да действаме
Мексико се класира за елиминациите след победа над Република Корея
Мексико – Южна Корея 1:0
Канада – Катар 6:0
Спортът по телевизията днес, 19 юни
Мачовете по телевизията днес, 19 юни
Швейцария разгроми Босна, златни резерви донесоха победата
Нумерологична прогноза за 19 юни
Как да махнем пестицидите от плодовете и зеленчуците? 5 изпробвани трика
Солен пай с кайма и картофи
Поверия за 21 юни – най-дългият ден в годината
Какво означава, ако ви сърби едната или двете длани на ръцете?
Таро карта за 19 юни, петък
Тръмп призова за пълно прекратяване на огъня между Хизбула и Израел
64-и турнир по ориентиране за Купа „Варненско лято 2026“
Чехия и Южна Африка със "самоубийствено" реми на Мондиала
Хванаха за ден 38 шофьори с алкохол или наркотици
Варненски ученик e сред златните медалисти на европейската олимпиада по физика
Румен Радев: Ще наложа вето върху санкциите срещу Русия
Защо бедните остаряват по-бързо от богатите: Проучване разкрива причините
Създадоха невроморфен чип, който имитира човешкото зрение
С 95% вероятност: Учени изчислиха кога ще настъпи краят на човечеството
Нов анализ: Тъмната материя ли е източникът на гама-лъчението от центъра на галактиката
Напрежението в разломите на Калифорния е най-високото от 1000 години насам
Мозъкът „репетира“ разговори секунди преди да се случат