По случай Световния ден за борба с инсулта (29 октомври) Асоциацията за инсулт и афазия подготвя мащабна информационна кампания през целия октомври, посветена на по-доброто и лесно идентифициране на симптомите на инсулта. В рамките на кампанията ще бъдат разпространявани информационни и обучителни материали, включително и видео клипове, за това как навреме да бъде разпознат инсултът и значението на бързата реакция от гледна точка на предотвратяване на последващи усложнения.
Кампанията се организира от Асоциацията за инсулт и афазия и ще бъде подкрепена от редица общини, включително Столична община и Метрополитен София ЕАД. Хората в редица градове, както и пътуващите с метро в София ще имат възможност да разберат най-честите симптоми, които се проявяват при настъпване на инсулт.
Допълнителна информация
Асоциацията за инсулт и афазия, която е член на Национална пациентска организация, е пациентска организация, която осигурява подкрепа за преживелите инсулт пациенти и техните семейства в България. Мисията на Асоциацията е да се осигури повече гласност на стратегиите и мерките за превенция, както и да бъде образовано обществото за симптомите на инсулта и начините за подпомагане на живота след инсулт.
Самият председател и учредител на организацията казва следното: „Просто реших да спестя на хората да не преминават през това, през което преминах лично аз и моето семейство. Ако мога да помогна на повече хора в такова житейско изпитание, това ще е прекрасно."
Фокусът на дейността на Асоциацията е подпомагане на преживелите инсулт хора да се върнат към нормален начин на живот. Това може да стане по редица начини, като често се налага посещение на терапевт, рехабилитатор, психолог, логопед. Една от терапиите, които са силно ефективни в процеса на възстановяване на когнитивни и моторни функции при тези пациенти, е арт-терапията. Асоциацията активно се въвлича в инициативи, свързани с арт-терапия: в рамките на конгреса на Българската Асоциация по Невросонология и Мозъчна Хемодинамика (БАНХМ) Асоциацията за инсулт и афазия участваше с изложба на картини на преживялата инсулт Донка Димитрова. Тези картини са създадени като част от процеса по възстановяване на функциите й по време на сесии по арт-терапия. Красивите творби, пълни с ярки цветове вдъхновиха учредителите на Асоциацията. Като резултат на база на картините бяха изработени прекрасни шалове с визиите от картините. Можете да закупите един от тези шалове, като по този начин подкрепите мисията на Асоциацията за инсулт и афазия на следния сайт: http://www.izpitanie.com/project-scarves.html.
Повече информация за Асоциацията и кампанията може да бъде открита на www.stroke.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ранда Фами: Почти невъзможно е морската индустрия да променя маршрутите си
Ескалацията в Иран вече засяга и алтернативните маршрути на петрол
Китай увеличава квотата за покупки на ценни книжа в чужбина най-много от 2021 г.
„Адванс Терафонд“ предлага 0,065 евро брутен дивидент на акция
Айзъкман: НАСА разполага с ресурсите да отиде на Луната
Доклад: Пет страни от ЕС, сред които и България, подкопават върховенството на закона
Лятно или зимно време: Какво предпочитат хората? (+ВИДЕО)
България спечели турнира FIFA Series 2026 в Индонезия
Скок в таксите за университетите: Какво мислят студентите за новите цени?
Водната стихия в Априлово: "Не помним такова наводнение от 20 години"
Централна прогноза
Делото "Хасърджиев": Наркотици, порно с непълнолетни и венерически болести
ВИДЕО: Индонезия – България
Бивш на Левски: Плюят ни само тези, които не са играли футбол + ВИДЕО
Сашо Димитров в луда еуфория след победата над Индонезия + ВИДЕО
България тресна Индонезия с дузпа и спечели турнира „FIFA Series 2026“ + ВИДЕО
Анчелоти надъхва Италия: 100% ще се класира за Мондиал 2026
Швеция и Полша влизат в битка за Световното
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Венера преминава в Телец на 30 март – възможни са конфликти в любовта
Проблем с купуването на винетки за час във вторник
Емил Българанов –пилотът и неговата съдба
България спечели турнира „FIFA Series 2026“
Ясни са победителите във волейболната надпревара на „Ученическа купа Варна 2026“
Какво време ни очаква във вторник?
ТУ – Варна организира благотворителен базар за Великден
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?