През следващите 2 години и половина еврото може да поевтинее до паритет спрямо щатския долар, тъй като правителствата от еврозоната вероятно ще се опитат да го отслабят, за да подкрепят растежа, прогнозират анализатори на Morgan Stanley, цитирани от Bloomberg.
Еврото, което изгуби 2,6% от началото на годината, ще продължи да поевтинява, тъй като спасителният план за Кипър събуди опасения за сигурността на банковите депозити в региона, коментира Ханс-Гюнтер Редекер, директор на отдела за глобални валутни стратегии на Morgan Stanley.
Италия се опитва да сформира коалиционно правителство, но досега безуспешно и това също ще окаже натиск на еврото, допълва той.
Политиката спрямо Кипър ще затрудни финансирането в страните от периферията на еврозоната, предупреждава Редекер. „Дългосрочните последствия се крият в това, че монетарната политика в Европа не функционира, кредитирането е замразено, растеж липсва, а фискалната политика все още е фрагментирана. Ето защо е оправдано да сте песимисти по отношение на перспективата“.
Тази сутрин в Токио еврото се търгуваше за 1,2855 долара, след като вчера поевтиня до 1,2829 долара – най-ниското ниво от 22 ноември. Единната валута ще приключи годината при курс от 1,25 долара, а 2014 г. при 1,19 долара, допълва Редекер.
Според усреднената прогноза на анализатори, участвали в проучване на Bloomberg, към 31 декември 2013 г. еврото ще се търгува за 1,29 долара.
„В рамките на 2 години и половина ще сме много близо до паритет между еврото и долара“, допълва той.
През март услугите и производството в еврозоната се свиха повече от очакваното, с което задълбочиха опасенията, че регионът няма да се измъкне от рецесията толкова лесно. Еврозоната приключи четвъртото тримесечие на 2013 г. с най-значимия спад на брутния си вътрешен продукт (БВП) от първото тримесечие на 2009 г.
По-рано този месец президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги потвърди прогнозата си, че през втората половина на годината регионът постепенно ще се измъкне от рецесията.
През есента Европа ще последва примера на Япония и ще предприеме мерки за отслабване на валутата си, за да подкрепи износа и растежа, изтъква Редекер.
Още валутни новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Акциите на Nvidia повлякоха надолу сектора на чиповете, S&P 500 и Nasdaq
"Лукойл България": Няма основания за безпокойство по отношение наличието на горива и цените им
Stellantis може да потърси помощ от Китай, за да запази електромобилните си амбиции
В Белия дом им се иска Израел да започне пръв атаките срещу Иран
Мерц е в Китай, точно когато юанът започва да поскъпва спрямо еврото
Премиерът на Дания Мете Фредериксен свика парламентарни избори на 24 март
Домашен хляб с лимонада за Тодоровден
Експерт от НАСА: Извънземни съществуват, но Земята не е посещавана
Аварии и камиони разбиват улици: Пари за ремонт няма
Ваня Григорова след смъртта на ватман: Ред е на действията, а не на кухи реформи
Сигнали за липсващи и неправилно поставени пътни знаци
Спортът по телевизията днес, 27 февруари
Мачовете по телевизията днес, 27 февруари
Хьогмо каза защо Лудогорец отпадна от ЛЕ и „обвини“ конкретен играч
Радост за Ливърпул
Ас на Лудогорец предупреди Левски: Тъжно е, но искаме да спечелим титлата
Три българки газят в Мюлхайм
Дневен хороскоп за 27 февруари, петък
Създадени за игра – най-доброто ръководство за издръжливи и стилни обувки за момчета
Нумерологична прогноза за март 2026
Гледайте Михаела Филева, Владимир Зомбори и Владимир Михайлов в „Тайната на музиката“
Модерни плетива и топли цветове от Missoni за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Филмът „Звезда“ с участието на Иво Димчев и Ирмена Чичикова, в кината от 27 март
Лудогорец приключи с Европа след загуба с 0:2 в Унгария
Земетресение с магнитуд 4,4 по Рихтер е регистрирано във Вранча
Национален борд за разследване на произшествията ще търси причините за потъналия кораб
Бащи протестираха пред Първо районно във Варна
Гонзо за Бербо: Ще му изпратя толкова проблеми, че за два месеца няма да може да ги прочете
Проучване: Пет партии влизат в следващия парламент
Неорганични съединения с хлор помагат в търсенето на извънземен живот
7800 нови образци семена бяха добавени в „Хранилището на Страшния съд“ в Арктика
Астрономи заснеха най-голямото изображение на центъра на Млечния път
Броят на дивите пчели в света е значително по-голям от очакваното – какво променя това
Ветеран от НАСА: Извънземни съществуват, но не са посещавали Земята
Извънземната мисия на Пит Хегсет: Шефът на Пентагона потвърди, че предстои още по темата с НЛО