IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

ЧЕЗ: Нарушенията са отстраними, дължат се на обективни причини

От EVN определиха одита на ДКЕВР като тенденциозен, Енерго-Про не го приемат

Снимка: архив, БулФото

Снимка: архив, БулФото

Нарушенията, описани от ДКЕВР, са отстраними и се дължат на обективни причини, заявяват от ЧЕЗ в съобщение до медиите след обявените от комисията нарушения от трите ЕРП-та по-рано днес.

От дружеството уточняват и причините – натиск за минимални разходи и намаляващ финансов ресурс в резултат на неблагоприятни за ЧЕЗ Разпределение България ценови и други решения на ДКЕВР, постоянни кражби и посегателства над съоръжения.

Днес от дружеството са получили доклада от комисията за регулаторния одит за периода 2008 – 2012 г.  По-рано регулаторът представи данните от проверката пред медиите, като се оказа, че за петте години са констатирани общо 2690 нарушения в трите ЕРП-та.

От ЧЕЗ уверяват, че работят изцяло в съответствие с българското и европейското законодателство и при стриктно спазване на лицензионните си задължения.

ЧЕЗ Разпределение България е значим стратегически инвеститор, чиято дейност е от изключителна важност за баланса и надеждното функциониране на целия енергиен сектор. Нашите очаквания са, че ще установим ползотворен и работещ диалог с ДКЕВР и институциите за постигане на необходимите резултати и най-важното - за стабилизиране на енергетиката, се посочва в съобщението.

От компанията обясняват още, че през последните три години, след одитите от 2010 година, са предприели действия за адаптиране на бизнеса си към препоръките на ДКЕВР и със средата и обществените очаквания.

Съобразявайки се с новите европейски практики, компанията създаде институцията на първия в България Енергиен омбудсман и Потребителски съвет, предприе мерки за подобряване на отношенията с клиентите, промени начина, по който се закупуват материали и се осигуряват външни услуги за дружеството, допълват от ЧЕЗ.

От компанията напомнят, че са публично дружество, чиито акции се търгуват на БФБ, и всички негативни действия от страна на ДКЕВР и институциите могат да доведат до загуби за акционерите, част от които са български пенсионни фондове и частни инвеститори.

„Дружеството осигурява препитанието на семействата на около 3000 български енергетици и стотици български компании, в които работят хиляди български граждани. ЧЕЗ Разпределение България е изряден данъкоплатец със сериозен принос в българската хазна под формата на преки и непреки данъци и осигуровки и изряден работодател, който работи в съответствие с най-добрите европейски практики“, изтъкват още от ЧЕЗ.

След като от компанията се запознаят с доклада на ДКЕВР, ще изразят становище по направените констатации и препоръки. Очакваме провеждането на открит и професионален диалог с ДКЕВР, допълват от ЧЕЗ.

От EVN пък определиха одита на ДКЕВР като тенденциозен.

Одитът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране е непрофесионален, хаотичен и преднамерен, заяви в специална пресконференция Йорг Золфелнер, председател на Управителния съвет на EVN България.

Според него са извадени единични случаи, от които се правят генерални изводи, които злепоставят компанията. Не са отчетени и някои специфики, като честата смяна на законодателството в областта на енергетиката, липсата на правила, икономическата нестабилност и честата смяна на членовете на ДКЕВР.

Анализът не отчита реалното качество на предоставената услуга, двойното намаление на технологичните разходи, намаляването на аварийността и гъвкавите системи за обслужване на клиентите.

Гочо Чемширов от EVN България отхвърли обвиненията за спестените технологични разходи, които са били укривани от компанията. Според него тези средства са изразходвани в полза на клиентите, защото са инвестирани в мрежата.

Технологичните разходи не са заявявани от EVN, а се определят от ДКЕВР, допълни още Чемширов.

Той коментира и отчетените отклонения в качеството на предоставяното електричество. Измерено е качеството на предоставяната услуга по 15 жалби за нарушения. Действително са установени нарушения при 12 от случаите, което е 0,00008% спрямо 1,5 млн. потребители на дружеството.

От EVN България отчетоха още, че са проверявани от други държавни институции – Агенцията за държавна финансова инспекция, данъчните и други. В техните доклади не са отчитани нарушения. Няма нарушения не само по отношение на финансовите отчети, но и при провеждането на поръчки по Закона за обществените поръчки (ЗОП), допълни още Калина Стефанова, член на УС на EVN България. 

От Енерго-Про заявиха, че в доклада на регулатора се съдържат констатации, които не могат да приемат.
Така например в доклада се твърди, че дружеството е реализирало „допълнителни приходи“ в размер на 131 милиона лева.

Дружеството не се е облагодетелствало с тези средства, а напротив - това са средства, които са вложени в изпълнението на основни дейности по разпределение и доставка на електрическа енергия в Североизточна България, заявяват от дружеството и допълват: „Поради факта, че Комисията системно недофинансираше оперативната дейност на компанията, се налагаше да се пренасочват средства от други направления, включително собствени средства на акционерите, за да се покрие недостигът и да се гарантира нормалното функциониране на мрежата и на доставката на електричество до крайните потребители“.

В числото на недофинансираните оперативни разходи се включвали необходими и присъщи дейности като ремонт и поддръжка на мрежата, закупуване на работни инструменти и облекла, гориво и ремонти на автомобилите, заплати и осигуровки на служителите и др.

От дружеството заявяват още, че на практика са извършени 7 проверки по жалби на клиенти за колебания в напрежението в малки населени места. Отново се пропуска фактът, че тези участъци от мрежата остро се нуждаят от инвестиции, средствата за които регулаторът постоянно съкращава през последните години, пише в съобщението.

От компанията също уверяват, че винаги са осъществявали дейността си, съблюдавайки българското законодателство и в интерес на своите клиенти. Експертите на компанията ще се запознаят задълбочено с констатациите от одита на ДКЕВР, след което Енерго-Про ще излезе с официално становище.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата