Пазарът на имоти в Бургас и региона е във възход, като отчита 10% ръст в продажбите и 2% ръст в наемите, стана ясно на Бизнес закуска на Imoti.net в морския град днес. Над 40 представители на агенции се включиха в дискусията за тенденциите в сектора и нелоялната конкуренция. Компаниите представиха актуални данни и анализи, според които пазарът бележи ръст в покупките на зелено, а най-търсени са двустайните и тристайни жилища.
"Сделките с бизнес имоти се правят най-вече с цел инвестиции, така че купеният имот веднага да може да се отдаде за наемане. Основната причина за това е високата доходност на бизнес наемите – над 4%", съобщи Снежана Стойчева, мениджър на Imoti.net.
За разлика от жилищните имоти, за които има голямо търсене и малко предлагане, при ваканционните се отчита обратната тенденция. Цените на ваканционните имоти варират от 300 до 1200 евро на квадратен метър. Пазарът в Бургас и региона отчита отлив на руски купувачи, за сметка на активизирането на вторичния пазар – чужденците пренасочват инвестициите си от ваканционни имоти към градски, които могат да се отдават под наем през по-голямата част от годината.
Купувачите на вторичния пазар са предимно българи, като ипотечното кредитиране не играе голяма роля в този сегмент, тъй като се купува предимно с готови средства.
Показателни са данните за курортите Слънчев бряг и Несебър, където броят на сделките е равен с този в Бургас. Убедителни данни за развит пазар има в Сарафово, където всичко, което се предлага, намира купувачи.
Важна тема в днешната дискусия беше нелоялната конкуренция - с фалишиви обяви, некоректно обслужване и др. Както и в други градове, в Бургас агенциите настояват за държавно регулиране и създаване на специален закон за имотния бизнес.
Сред предложенията за подобряване на средата за работа в полза на потребителите е въвеждането на софтуерна система, MLS, в която всеки брокер публикува само реални имоти, с които има договори за обслужване.
Участниците в дискусията на Imoti.net коментираха с позитивен знак факта, че в Бургас самите брокери работят заедно, вместо в ожесточена конкуренция, за да неутрализират нелоялните практики, доколкото е по силите им.
Дискусията е част от проекта "Годишни награди на imoti.net". Генерален спонсор на "Годишните награди на imoti.net" е Банка ДСК, консултант на проекта е Bulgarian Properties, партньор - RE/MAX Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Несигурността накара водещите централни банки да задържат лихвите без промяна през март
Новите коментари на Тръмп за Иран тласкат американските индекси към нов срив*
Търговският дефицит на САЩ се е увеличил по-слабо от очакваното през февруари
"Иновейшън Кепитъл ІІ" ще финансира иновативни стартъпи с 32,17 млн. евро публичен ресурс
Броят на седмичните молби за помощи при безработица в САЩ намалява
Къмпинг туризмът в България расте с над 8% през 2025 г.
Йотова: Подкрепата за земеделските производители трябва да е приоритет
Радев: Коалиция с Пеевски и с Борисов няма да има
Содом и Гомор на Ботуша: Шефът на футбола в Италия хвърли оставка
ЦСКА или Левски? Утре пускат билетите за Вечното дерби
След инфаркта: Мирча Луческу вече не е селекционер на Румъния
Милиони на "Герена"? Световен IT гигант излезе с позиция за Левски
Ето кои са печелившите в играта „Супер Марио Галактика: Филмът“
Голямо име в Испания призова: Махнете Кабаков от съдийството!
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
„Сцената на изборите“: „Директно“ тръгва из страната, за да покаже проблемите на хората извън София
Модерната екранизация на „Брулени хълмове“ може да се гледа във Видеотеката на А1 ТВ
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
Питка за Цветница
Спипаха молдовец с хиляди кутии контрабандни цигари край Дуранкулак
Председателят на ОбС-Варна поиска от кмета информация за значими разходи на общината
Вълканов: Пазарът на храните е по-скоро спокоен
НСИ започва анкета, за да разбере как живеят хората във варненско
България ще пази киноподобните бозайници в Черно море с брошури
Гюров: Времената с тефтери с имена, пачки с пари и гласуващи под строи хора са приключили
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия
Супервулкан в Япония се пробужда: Учени засякоха ново натрупване на магма
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км