Структурните дисбаланси в еврозоната съдържат възможности за нас като страна. Застаряващото население в Европа не осигурява гъвкавост, затова бизнесът търси консолидация, която да намали разходите. Това се усеща като пренасяне на много дейности и изнесени процеси в Източна Европа, коментира Петър Андронов, главен изпълнителен директор на ОББ, на форума на Клуб Investor “Банки и финанси“.
Според председателя на управителния съвет на Асоциацията на банките в България сега българските заплати не са конвертируеми и постигането на средните нива са възможност, но предупреди, че при ниската раждаемост и миграция този потенциал бързо ще се преодолее при липсата на качествени професионалисти. "Ще загубим това предимство, ако не се подобри качеството на образованието", коментира банкерът.
Имиджът на България
Андронов е категоричен, че в Европа има заложени проблеми, защото „политически се действа ден за ден“, а проблемите дългосрочно остават.
Той потвърди, че влизането в еврозоната за България е цел. Банкерът отчете, че списъкът с изискванията е "бюрократски инструмент, където те оценят по норма, че можеш за влезеш", но става все по трудно в ядрото на еврозоната това да се продаде на избирателите политически. "За България във Financial Times през последните два месеца информацията е свързана само с "апартаментгейт", даде пример банкерът и подчерта, че за България е най-важно да има стабилна финансова система.
Петър Андронов не скри притеснението си, че интеграцията към европейската банкова система създава неудобства на банките. "Европейската централна банка, като инструмент да регулира и да е законотворец, се старае да създава стабилност, но бълва толкова много норми", посочи банкерът и изрази мнение, че това потиска банковия растеж и трудно ще даде тласък на развитие.
"Докато Базел I започна с 40-50 страници, сега документите, които регулират, са стотици страници. Не можеш да прилагаш единствения си инструмент", не спести критиката си Андронов и призова да се стимулира икономическият растеж и потребление. Той е категоричен, че финтех индустрията няма да осигури този ефект, защото банките масово изкупуват технологичните дружества и те не са алтернативата, която ще осигури на Европа растеж.
Андронов отчете, че мерките на БНБ не се свеждат само до влизане в ритъма на ЕЦБ, но когато централната банка вижда растежа на кредита над нормалното при потребителското и ипотечното кредитиране, както и дисбаланси, се намесва. "Централната банка иска от банките да имат в резервите си повече капитал", каза Петър Андронов и обясни това, че при ниските лихви и при евентуална турбулентност на икономиката, няма да се стигне до повече загуби.
Вижте още за събитието в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна започна да си връща контрола и в гранични зони на Харковска област
САЩ и Иран са се съгласили на двуседмично прекратяване на огъня
Защо покупките на злато от Китай няма да спрат?
S&P 500 приключи сесията с лек ръст преди изтичането на ултиматума на Тръмп към Иран*
Пакистан поиска от Тръмп двуседмично удължаване на ултиматума към Иран
В. Симов: До месец след края на войната при цените на горивата ще има облекчение
Рецепта за Великден: Агнешка курбан чорба
10 нападения от мечки в Смолянско през март 2026 г.
Шоу на Везенков при победа на "Олимпиакос" над "Реал" (Мадрид)
6 китайски зодии привличат късмет и финансов успех на 9 април 2026 г.
Камбуров отвори очите на Левски: Локо Пд пак има нападател за „Герена“
Крушарски изригна: Ботев може да ни бие само служебно!
Радост или тревога? Разкриха ключова новина за Левски в битката за титлата
Компани показа самочувствие след боя над Реал в Мадрид
Линдзи Вон с огромно разкритие
Къде започваш: от дизайнерския план или от материала?
Поверия за Разпети петък
„Димов гроб“ от Анани Ананиев
Нумерологична прогноза за 8 април
Пълнени яйца с гуакамоле
15 подправки препоръчани от нутриционисти и диетолози
Времето във Варна на 8 април 2026
Велика сряда от Страстната седмица е днес
Жена пострада при пожар във Варна
Тръпм обяви двуседмично примирие с Иран
Байерн победи Реал в първа четвъртфинална среща от Шампионската лига
Хороскоп за 9 април 2026 - Дева
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето