Сделката около българската рафинерия „Нефтохим Бургас“ изглежда като M&A (сделка за сливане и придобиване) с геополитически елемент. Сделката е изключително важна за българския пазар, тъй като собственикът на рафинерията влияе пряко на цените у нас. Към новият собственик има очаквания да замени руското влияние, под което бе рафинерията. Но това изглежда трудно постижимо, предвид географската локацията, тъй като европейските и американските петролни компании нямат интерес от покупка на рафинерия у нас, а всички регионални играчи, за които тя е удобно съоръжение, са свързани с Кремъл, това коментира Евгений Кънев, управляващ сътрудник на Инвестиционно консултантска компания "Маконис", в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.
Златната акция, с която държавата разполага, може да се използва за контрол на оперативната дейност в рафинерията, но не може да пречи на продажбата. Това обаче не означава, че България няма възможност да се намеси и в придобиването, чрез институции като КЗК, която е в компетенцията си да забрани сделка, която би била риск за националната сигурност и пазар.
В България бизнесът не реагира на политическата криза в страната. Изглежда позитивните новини около растежа на икономиката, приемането пълноправно в Шенген и дейностите в държавата са това, което поддържа икономиката. Събеседникът смята, че много скоро ще се видят ефектите от липсата на правителство, особено след като изчезне вътрешният двигател на икономиката, а именно вътрешното потребление.
Очакванията са, че инфлацията ще започне да расте, а компенсаторните механизми ще намаляват, докато приемането ни в еврозоната е с неясен срок. Институциите в страната не са повлияни от честите избори, като ръководителите им не се сменят, а държавната администрация и сектора за сигурност получават най-големия дял от бюджета.
В последните 15 години се наблюдава тенденцията на блоковото противопоставяне особено сред сделките за сливане и придобиване. Националната сигурност става водеща за регулаторите на страните, от които зависи да контролират сделките. Това се вижда в САЩ, където Обама, Тръмп и Джо Байдън забраниха сделки с такъв мотив.
„Светът върви към блоково противопоставяне и има анализатори, които смятат, че сме във Втора Студена война. Забраната за тези сделки е индикация, че това е новата реалност.“
В България изглежда гражданите и бизнеса следят само частните си интереси и не защитават интересите на цялата икономика.
„Когато ние нарушаваме националната сигурност, това не влияе веднага пряко върху всеки бизнес, но в дългосрочен план той е обречен.“
Световната тенденция в M&A сделките е водена от така наречения friend shoring, измествайки доставчиците в „приятелски“ държави. Компаниите и държавите предпочитат сигурността на доставките пред цената им. Европа обаче не е добре позиционирана в този процес, тъй като Старият континент е твърде зависим от САЩ в сектора на информационните технологии и се бори с евтините електромобили от Китай. Също така след войната в Украйна ЕС ще трябва да отделя по-голям дял от БВП на страните за отбрана.
В момента сделките за придобиване са насочени или към купуване на развити компании с добри продукти, или към компании в сектора на услугите заради добрите им кадри. Ценообразуването на предприятията се влияят от различни индикатори като: клиентската база на фирмата, приходите ѝ, броя на служителите им. Често компаниите в сектора на услугите се оценяват на 7 или 8 пъти по приходите, докато тези, развиващи продукти, може да достигнат над 15 пъти.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Подкрепата на шефа на НАТО за Тръмп повдига някои въпроси у европейските съюзници
Обявеното от Тръмп временно примирие с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 8 април
Русия увеличава разходите през март заради поскъпването на петрола
Ще ускори ли енергийния преход кризата с високите цени на петрола и газа?
Хакери на руското ГРУ са откраднали чувствителна информация чрез компрометирани рутери
България се прощава с Михаил Белчев
Чоло: Срещу Барса бяхме перфектни
Задават се големи промени в Левски
Изумително! Алекс Николов премина границата от 600 точки през сезона
Мачовете по телевизията днес, 9 април
Странностите на Фюри: Тайсън тренираше с дребни тайландци за огромния Махмудов
Душан Косич: Важното е, че не загубихме дербито
Губана – италиански козунак с плънка
10 знака,че той само ви губи времето
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Дневен хороскоп за 9 април, четвъртък
Нумерологична прогноза за 9 април
Техника за шарени яйца за Великден с бита сметана
Честваме Велики четвъртък от Страстната седмица
Днес започва голямото пътуване за Великден
Тръмп плаши страните от НАТО със санкции заради липса на подкрепа в Иран
Гърция с нови изисквания към шофьорите
Шуменец преби приятеля си по чашка
Как да избегнем преяждането по Великден?
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?