Милиардерът Ричард Брансън ще бъде сред шестимата пътници в първия тестов полет в космоса днес от неговата компания "Virgin Galactic". Полетът ще бъде реализиран в 15:00 ч. централно гринуичко време. Компанията заяви, че предаването на живо ще започне в 7:00 часа местно време.
Брансън иска да тества полета за бъдещи клиенти, които се очакват от 2022 г. Около 600 души вече са закупили билети в диапазона от 200 000 до 250 000 долара.
Двамата пилоти и Брансън ще се присъединят в самолета към Дам Маккей и Макколи Масучи, главният астронавт на компанията Бет Моузес, главен оперативен инженер Колин Бенет и ръководителя на изследванията на "Virgin Galactic" Сирша Бандла.
Ракетата ще излети от специално построения търговски космодрум "Спейс Порт Америка" в американския щат Ню Мексико. Ракетата носител ще излети от пистата с главното тяло „VSH Unity“ на надморска височина от 15 километра, а двамата пилоти ще запалят ракетните двигатели, които ще отнесат космическия кораб на над 80 километра над морското равнище, което САЩ считат за границата с космоса. След това самолетът ще се върне на пистата, от която ще излети.
На 20 юли друг милиардер - Джеф Безос, ще изстреля своя космически кораб. "Blue Origin" ще осъществи това на годишнината от първото лунно кацане през 1969 година. Ракетата "Rocky Shepard" е кръстена на Алън Шепърд, първият американец в космоса.
В резултат на паралелното развитие на компаниите и ожесточеното съперничество на двамата предприемачи, пътуванията бележат повратна точка в нововъзникващата индустрия на космически туризъм.
Въпреки че милиардерите са сред първите пътешественици, крайната им цел е да позволят на богати клиенти да се възхищават на Земята от космоса със собствените си очи за няколко минути.
Те няма да бъдат първите богати хора в космоса. Унгаро-американецът Чарлз Симони и Гай Лалиберте, канадският съосновател на "Цирк дьо Солей", прекараха няколко дни на Международната космическа станция, съответно през 2007 г. и 2009 г., но летяха в руския "Союз".
Безос и Брансън ще бъдат първите, които ще излязат в космоса с частни космически компании, които те са основали сами.
"Това е просто невероятно, прекрасно съвпадение, че излитаме горе в един и същ месец", каза Брансън в интервю за "Вашингтон пост", добавяйки, че решението му да премести полета на 11 юли не е, за да изпревари основателя на "Amazon".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Всяка година наградните фондове на Miami Open растат
САЩ и Япония ще си сътрудничат в областта на критичните минерали
SoftBank ще строи огромен център за данни в САЩ
Ройтерс: САЩ ще разположат хиляди морски пехотинци и моряци в Близкия изток
БДЖ представи първия от новите влакове "Шкода"
Костадинов: България да се евакуира от разпадащия се НАТО, Израел е най-голямата заплаха
Централна емисия
Схемите зад купения вот на изборите: Кой реално стои на върха
Централна емисия
Военните ни от мисията на НАТО в Ирак се завърнаха в България
БФС работи на загуба, Георги Иванов поиска помощ от държавата за футбола
Ботев Пд матира Славия в София
Любопитен треньор сменя Генчев в Локо Сф
Бербатов се движи с пистолет в София + ВИДЕО
Наш национал ще спори за титла в Бадалона
Лучо каза фаворит ли е ПСЖ срещу Ливърпул в Шампионската лига
Расистки скандал със звезда на Ливърпул
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Ученици от V Езикова гимназия посетиха Районен съд–Варна
Варна се включва към новосъздадения хъб на Мисията срещу рака
Варна приема в неделя шахматния турнир "Мемориал Теодоси Костадинов"
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“