Артьом Новичонок - студент от Петрозаводския университет и астроном-любител, откри комета, изучавайки снимки, направени от автоматизираната астрономическа станция ТАУ в Кабардино-Балкария, съобщи "Астронет".
Откритието е било потвърдено от британеца Ник Хоуз, работещ с телескопа "Фолкс" на Хавайските острови. Допълнително наблюдение е извършено и от американските учени Хаг и Бреси.
Те са установили, че кометата е краткопериодична, с периодичност 10-12 години.
От Международния астрономически съюз са дали на кометата обозначението P/2011 R3 (комета на Новичонок). Сега тя може да бъде наблюдавана в съзвездието Кит. Небесното тяло е от 19-а звездна величина.
За сравнение най-слабите звезди, наблюдавани от Земята, са най-много от 7,7-а звездна величина.
P/2011 R3 е третата комета, открита от руснаци през последната година, припомня сайтът. Първата бе C/2010 X1 (кометата на Еленин), а втората P/2011 NO1, наблюдавана за пръв път също от Леонид Еленин, заедно с Игор Молотов, напомня БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.