Близо 70 000 компютъра у нас са били ударени от хакери от началото на годината до 26 септември. Това показват данните от Националния център за действие при инциденти в информационната сигурност (CERT).
Според цифрите, сигналите, обработени от CERT България за нарушения във и от българското Интернет пространство, до вчера са били 1554. При тези атаки са били засегнати 76595 IP-адреси, което представлява отделни компютърни конфигурации. Само за септември пък пострадалите са били 884, а получените сигнали са били 87, поясняват от CERT. Оттам допълват, че спрямо миналата година има увеличение от около 30% на подадените оплаквания за атаки от хакери.
"Всичките сигнали се обработват по определена методика и критерии, следвайки таксономията на Агенцията на Европейския Съюз по мрежова и информационна сигурност (ENISA - European Union Agency for Network and Information Security). Не всеки получен сигнал се класифицира като инцидент. За да се регистрира един сигнал като инцидент, трябва да се е случило събитието, да знаем каква уязвимост и какъв инструмент е използван и да съберем информация за атакуващия", обясниха от CERT пред "Монитор".
Според цифрите 61% от сигналите са третирани като опити за измама с цел набавянето на някакви ползи. Другите са т.нар. измами, свързани с фишинг сайтове, следвани от атаките със зловреден софтуер. Така се оказва, че близо 80% от получените сигнали в Националния център са дело на злонамерени атаки от външни лица.
Част от атаките включват и внедряването на кодове, чрез които се "копаят" биткойни. Специалистите отчитат, че интересът към криптовалутите се увеличи през последните месеци, тъй като само преди месец стойността на една от най-популярните от тях – биткойн, достигна 5000 долара. Популярността й достигна такива нива, че редица български сайтове започнаха да продават онлайн почивки, авточасти и различни услуги срещу дигиталната валута, а компания за бързи кредити започна да събира заемите си и в биткойни. Но навлизането им в ежедневието ни доведе и до интерес от електронните престъпници, които се опитват да печелят почти ненаказуемо от всеки един от нас.
Електронните престъпници използват различни начини, един от който е вграждане код на популярни интернет сайтове, който започва да използва процесора на потребителите, когато го четат, но не заразява компютъра ви с вирус. Така хакерите впрягат много компютри, които добиват криптовалути. "Това не е нещо страшно", категоричен бе Благовест Белев, зам.-председател на Българската биткойн асоциация. "В тези случаи се използва част от ресурсите на компютрите, което не е толкова неприятно. По-лошото е, когато ви криптират харддисковете и искат откуп с биткойни", допълни Белев. Това е широко разпространен начин за изнудване на много фирми и физически лица по света и у нас.
Този тип вируси се изпращат чрез прикачени съобщения в електронните ни пощи. Най-често ни поздравяват, че печелим от лотария или сме станали новобогаташи, след като сме наследили милиони от чичо в Съединените щати. Отварянето на прикачения текстови файл автоматично заразява компютъра ни.
Другият най-разпространен начин е докато теглим безплатно филми от торент сайтове в интернет. Целта на зложелателите е да достигнат до възможно най-много компютри и използват ресурсите им за добиване на криптовалути.
"Често се използва и легитимна версия на програма, която се качва на оригиналния сайт на компанията производител", коментира експертът по сигурност Димитър Ганчев. Това води до заразяване на голям брой потребители в рамките на няколко месеца. Така те също стават "съучастници" в добиването на криптовалути.
Широка разпространена заблуда е, че хакерите са непроследими. Висококачествените скриптове използват компютъра ви само тогава, когато няма друга дейност, която да се извършва на него.
Най-добрата защита е наличието на добра антивирусна програма, съветва експертът по киберсигурност Димитър Ганчев. Често създателите на кода за вграждане се стараят да създадат код, който да заобикаля антивирусните програми, затова е важно те да бъдат обновявани често.
Усеща се липса на законодателство, но е трудно да се препоръча какво да се промени, защото и специалистите не са единодушни. "Причината е, че не става дума за директна щета, а на практика се използва само ресурс на компютъра", смята киберспециалистът и допълва, че е трудно да се дефинира каква е щетата за засегнатите, освен сметката за електричество, която нараства.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Напрежението в Близкия изток и отчетът на Tesla оцветиха в червено щатските индекси
До тъмно парламентът дискутира Бюджет 2026
САЩ ще произвеждат проектирани от Украйна дронове „Магура“
Кадър на деня за 23 юли
Три компании доминират на пазара на хибридни автомобили в САЩ
Камарата на представителите на САЩ призова Тръмп да спре войната срещу Иран
Рецепта за чеснов сос - перфектен за месо и картофи
Защо 45% от новите автомобили се продават без резервна гума
Онколози разкриха коя храна избягват заради риска от рак
4 зодии привличат късмет и изобилие на 24 юли 2026 г.
Късна емисия
Провериха Бургаския залив за нефтени разливи от кораби (+СНИМКИ)
Райс каза защо Лудогорец се издъни и ще трепери за продължаването си напред в Европа
Звезда на ЦСКА избесня срещу Янев
Аут от Европа? Евреи шамаросаха Лудогорец
Апоел Тел Авив - Лудогорец 2:0
Бивш на Левски с успешен дебют за новия си отбор в Европа
Изпълкомът на БФС заседава – ето какво реши
Нумерологична прогноза за 24 юли
Таро карта за 24 юли, петък - Асо чаши
Вкусни барчета с кокос и шоколад
Триумф за 3 зодии в последните дни на юли 2026
Дневен хороскоп за 24 юли, петък
Обичай, който ни пази от зли сили на Света Анна
Растителна храна, риба и достатъчно метионин е диетата на дълголетието
Нарушена комуникация в червата може да стои зад хроничния запек
Психология за родители: Първата година – основи на доверието и сигурността
490 000 българи с диабет срещат трудности в лечението
Нови възможности за обучение по клинична психология в УМБАЛ „Лозенец“
Болест на Хаф – рабдомиолиза след консумация на риба и ракообразни
Френска телевизия представи България като "новият туристически елдорадо" на Европа
Какво представлява Зона 51 и защо продължава да поражда митове за извънземни?
Имотният пазар натиска спирачките: Сделките намаляват, но срив не се очаква
Чуков: 45 % от американските самолети при войната с Иран бяха в Гърция, но предупреждение към тях не последва,
За какви престъпления е лежал в затвора Асен, задържан за отвличането на Наталия?
Безсмъртието може да е научно невъзможно, дори и да открием перфектното лекарство против стареене