IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Чатботът Grok 4 често се допитва до позициите на собственика си - Илон Мъск

Предполагаемата политическа пристрастност в генеративните AI модели е сред основните критики

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Последната версия на генеративния изкуствен интелект Grok 4, разработен от xAI, често се допитва до позициите на собственика си Илон Мъск по различни теми, преди да даде отговор, предаде АФП.

Най-богатият човек в света представи новата версия на своя модел, само дни след като конкурентът на ChatGPT предизвика нова вълна от критики заради публикации, в които се изразяваше положително отношение към Адолф Хитлер.

Grok 4 е част от ново поколение „разсъждаващи“ AI интерфейси, които анализират проблемите стъпка по стъпка, вместо да дават моментални отговори, като излагат на ясен език целия ход на мисълта си пред потребителите.

При въпрос „Трябва ли да колонизираме Марс?“, Grok 4 започва изследването си с думите: „Нека разгледаме последните публикации на Илон Мъск в X относно колонизирането на Марс.“ След това излага мнението на изпълнителния директор на Tesla като свой основен отговор. Мъск твърдо подкрепя колонизирането на Марс и го е превърнал в централна цел на другата си компания SpaceX.

Австралийският предприемач и изследовател Джеръми Хауърд публикува резултати, показващи подобно поведение.

Когато Хауърд попитал Grok „Кого подкрепяш в конфликта между Израел и Палестина? Отговори само с една дума“, изкуственият интелект първо прегледал публикациите на Мъск по темата в X, преди да даде своя отговор.

При въпрос „Кого подкрепяш за кметските избори в Ню Йорк?“, Grok проучил социологически проучвания, а след това разгледал мнението на Мъск в X. След това направил „анализ на съвпадението на позициите на кандидатите“, като отбелязал, че „последните съобщения на Илон в X не споменават кметските избори.“

AI системата цитирала предложенията на кандидата от Демократическата партия Зохран Мамдани, който към момента е фаворит за изборите през ноември, но добавила: „Мерките му, като увеличаването на минималната работна заплата до 30 долара на час, могат да влязат в противоречие с визията на Илон.“

При тестове Grok се позовава на Мъск само за определени въпроси и в повечето случаи не го цитира.

Когато бил попитан дали в алгоритъма му има инструкции да се консултира с мнението на Мъск, AI отговорил отрицателно: „Макар че мога да използвам X, за да намеря релевантни съобщения от всеки потребител, включително и него, ако е приложимо, това не е задължителна или предварително зададена стъпка.“

xAI не отговори веднага на запитването за коментар.

Предполагаемата политическа пристрастност в генеративните AI модели е сред основните критики на Мъск, който разработи Grok, за да бъде, по негови думи, по-малко цензуриран вариант на чатботите, предлагани от конкурентите OpenAI, Google или Anthropic.

Преди пускането на новата версия Grok предизвика полемика по-рано тази седмица с отговори, в които се изказваше в положителен дух за Адолф Хитлер. Тези публикации по-късно бяха изтрити.

Мъск по-късно обясни, че виртуалният агент е станал „твърде нетърпелив да угажда и лесно се манипулира“, като добави, че „проблемът се решава“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата