Правото на палестинския народ да изгради своя собствена държава „трябва да бъде признато от всички“, каза генералният секретар на ООН Антонио Гутериш на срещата в събота на върха на Движението на необвързаните в Уганда.
„Отказът да се приеме решение за две държави за израелци и палестинци и отказът на правото на държавност за палестинския народ са неприемливи“, настоя лидерът на ООН в угандийската столица Кампала. Подобна позиция "би удължила за неопределено време конфликта, който се превърна в основна заплаха за глобалния мир и сигурност, би изострила конфронтацията и би насърчила екстремистите навсякъде", предупреди Гутериш. „Правото на палестинския народ да изгради своя собствена държава трябва да бъде признато от всички".
В заключителното си комюнике от срещата на върха Движението на необвързаните страни в събота "категорично осъди незаконната израелска военна агресия срещу ивицата Газа" и призова за "трайно хуманитарно прекратяване на огъня". Събраните лидери в Кампала също призоваха за "независимост и суверенитет на Държавата Палестина, със столица Източен Йерусалим, за да се постигне решение за две държави".
Движението на необвързаните е форум от 120 държави, които не са формално присъединени към нито един основен силов блок. Сред нейните членове са Индия, Иран, Ирак и Южна Африка. Световната здравна организация (СЗО) осъди "нечовешките условия на живот" в малката крайбрежна територия с 2,4 милиона жители, много от които са разселени от израелските действия.
В понеделник Гутериш призова за незабавно хуманитарно прекратяване на огъня в Газа. САЩ като основен съюзник на Израел и ключов поддръжник във войната му срещу Хамас, също наскоро потвърдиха подкрепата си за създаването на палестинска държава. През последните дни израелският премиер Бенямин Нетаняху отново потвърди, че се противопоставя на създаването на жизнеспособна палестинска държава, привличайки критики от своя американски съюзник. /БГНЕС, АФП
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали и мостове във вторник
Италия въвежда ограничения за авиогоривото на някои летища поради недостиг на доставки
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Студен циклон носи сняг за Великден
Ремонти по "Цариградско" и "Самоковско шосе" от 6 април в София заради Giro d’Italia
Затвор за българин след сексуално нападение над непълнолетна във Великобритания
"Черно море" отстъпи на "Славия" с 1:3 у дома
Удар срещу изборната търговия в Монтана: Арести и масови проверки
Наказват Неймар за 10 мача заради сексистка забележка към съдия
Италия рискува да загуби домакинството на Евро 2032?
Стоичков се подигра с Кристиано Роналдо
Индзаги на 50: Не смятам да се връщам, в Саудитска Арабия ми е добре!
НА ЖИВО: Добруджа - Левски 0:0, нов пропуск за домакините
Илиан Илиев: Нямаме поставени цели
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Варненският митрополит Йоан: Малцина усещат днес връзка с Христос в себе си
Черно море изненадващо загуби с 1:3 домакинството си на Славия
За 24 часа дизелът у нас поскъпна с още 3 цента
Малена Замфирова: Най-лошото мина
Отец Михал: Около 1000 жители на Варна празнуват днес Великден
Папата осъди войната в Иран: Нека онези, които разпалват войни, да изберат мира
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация