Русия трябва да пренасочи финансирането си към програмата за усвояване на Луната, а не към интересните преди всичко за американците научни експерименти на Международната космическа станция (МКС), заяви за РИА "Новости" главният редактор на сп. "Новости космонавтики" Игор Маринин.
След 2020 година Русия ще насочи средствата си към нови, по-перспективни космически проекти, отколкото е МКС, заяви пред журналисти във вторник, на 13 май, вицепремиерът на Русия Дмитрий Рогозин. Той поясни, че споразумението за сътрудничество на МКС между Русия и САЩ е сключено до 2024 година, но Русия не се нуждае от толкова дълго продължение на този проект.
От своя страна говорител на НАСА, цитиран от Асошиейтед прес, подчерта, че сътрудничеството в Космоса е водещо в отношенията между САЩ и Русия.
Според Маринин интересът към МКС намалява, тъй като на станцията в продължение на години се повтарят едни и същи експерименти. По думите му тя не е необходима повече на руснаците, тъй като са усвоили и едногодишните полети, и тези с продължителност година и половина. "Американците и европейците вървят по нашия път, правят експерименти, които ние сме извършвали още на "Салют"-ите и на "Мир". Глобални открития на МКС вече не могат да бъдат направени", убеден е Маринин.
По думите му трябва да бъде прекратена експлоатацията на огромната и скъпа Международна космическа станция през 2020 година и всички сили и средства да бъдат насочени към Луната. Първото кацане на спътник трябва да бъде осъществено през 2030 година.
Маринин е на мнение, че парите и научните умове трябва да бъдат пренасочени още отсега в това направление. Необходимо е да се разработят бази, животоподдържащи системи с използването на лунни ресурси, а също подробно да се изучат лунните залежи, какво може да бъде използвано там в промишлени мащаби.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Залезът на ръчните скорости: Защо автоматикът превзе пазара на нови коли?
Пезешкиан: Иран има воля да сложи край на войната
Пълнолунието на 1 април носи надежда за ново начало на три зодии
Късна емисия
Helpbook: Във Варна поставят опасни пътни знаци
ПАО прави мръсно на съотборник на Везенков
Шок и мъка! Италия пак няма да е на световното
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Турция излъга Косово на звезда на ЦСКА и ще играе на Мондиал 2026
Мартин Петров за Боби Михайлов: Ако не беше той, нямаше да има четвъртите в света
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно