Български учени патентоваха лек срещу рак на пикочния мехур. Новодиагностицираните с този тумор у нас годишно са не по-малко от 1000 човека. Екипът на проф. Павлина Долашка от Института по органична химия с център по фитохимия при БАН е направил разработката си на базата на протеина, извлечен от кръвта на градинските охлюви, пише "Монитор".
Въпросният протеин не само стимулира имунната система да създава антитела. Но и притежава особени въглехидратни вериги, които се свързват с протеини, които се намират върху туморните клетки и ги разграждат без остатък, обясни механизма проф. Долашка. Екипът й е открил още, че извлек от охлюви убива упорита бактерия, която причинява вътрешноболнични инфекции. Става въпрос за бактерията Stenotrophomonas maltophilia, която е изключително устойчива срещу всички класически антибиотици.
Екипът е установил още, че рапаните и раците в Черно море също имат вещества, полезни за лечение на рак и други болести. Тяхната кръв съдържа също вещество, което потиска до 90% развитието на подкожния тумор на Графи. Лечебен ефект има и при Епщайн-Бар вируса, който причинява мононуклеозата.
Откритието, макар и българско, е финансирано от научни организации в Тюбинген, Германия, и от Белгия. В момента клиничните изпитвания се правят в болницата по урология в Тюбинген, допълва изданието.
"Изморихме се. Германците ще подадат проекти за финансиране, но от тяхно име, а ние ще бъдем само партньори", каза проф. Павлина Долашка. Преди няколко години тя е направила семейна фирма, чрез която също е финансирала някои от разработките на своя екип.
Независимо от откритието на екипа й, от общо седем млади учени докторанти, с които тя е работила в последните години, е останал само един. В БАН те са получавали 450 лв. Повечето са в частния сектор, а някои са заминали в чужбина.
Приблизително пет от седем млади учени напускат БАН по време на докторантурата си. Причината е ниското заплащане, заради което изследователите избират друг път на реализация - извън граница или в частния сектор. Това съобщи председателят на научно-техническата федерация към КТ "Подкрепа" Здравко Здравчев, като уточни, че данните са на база вътрешна информация на синдикатите по отделни институти на БАН.
Шефът на Академията акад. Стефан Воденичаров коментира, че той не разполага с такива изчисления и затова не може да потвърди тези данни. Относно изтичането на млади кадри зад граница, той обясни, че топдестинациите са Западна Европа в страни като Германия, Англия, Франция, както и САЩ и Канада.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Веригата за парфюми Douglas отчете загуба за близо 125 млн. евро
Димитър Калъпов: Мир в Иран може да донесе пазарна корекция
Иран заплаши да обогати уран за ядрено оръжие, ако бъде атакувана отново
Съмненията за примирието между САЩ и Иран обезсърчиха азиатските индекси
ЕК отваря вратата за общоевропейска забрана на социалните медии за деца
Мерц свиква нова ключова среща на коалицията на фона на забавянето на реформите
Пламен Абровски: За да има българска продукция, трябва адекватна цена
Мерките срещу скъпите цени минаха първо обсъждане в комисия
След фаталната катастрофа на "Хемус": ЕЦТП иска закриване на Агенцията по пътна безопасност
Съдебната реформа: Правната комисия одобри промените за ВСС
ЦСКА: Разграбихте 22 хил. билета за минути, армейската любов е безгранична
Трагедията на "Хемус": Собственикът на автобуса проговори за своя шофьор
Безумие! Локо Пловдив получи целия Сектор „А“ за финала
Венци Стефанов отсвири Лудогорец
Той ще се нареди до Меси и Роналдо
ЦСКА в еуфория: Армейската любов е безгранична!
Роналдо моли феновете за помощ
"Червена" лудост! Ултрасите на ЦСКА изкупиха всички билети само за 30 минути!
Как да настроим удобен график на прахосмукачката робот
Как да почистите тиганите и тенджерите? Трикове, които наистина работят
Практикер стартира „Майсторска супер седмица“ с до -50% на хиляди продукти
Високопротеинова и нискокалорична супа с говеждо и зеленчуци
Седмична таро прогноза за 11 – 17 май
Не е мързел или лакомия: стресът може да е причината за коремните мазнини
Въпреки войната в Ирак: България отчита ръст на туризма спрямо 2025 г.
74 нарушения общо имат двамата шофьори от катастрофата на АМ „Хемус“
Вицепремиерът: Борбата с инфлацията при храните е основен приоритет за правителството
ВУМ – академичен партньор на Gourmet Fest 2026
Няма нова организация по крайбрежната алея на Варна
Смъртността във Варненско намалява на годишна база
Тектоничен разлом заплашва да разцепи Африка: Учени откриха първите признаци
Слънцето изпрати огнен „поздрав“ към Земята: Задава се магнитна буря
Мястото на Земята с почти извънземен пейзаж
Антарктида е подложена на троен удар от климатични промени
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети