Затворихме страницата с Ковид-19, но ще се наложи отново да се отвори, не знам след колко време. Преди няколко дни направихме конференция, която използвахме да съберем нашите доктори и математици, които се занимават с моделиране в епидемиологията, а от една от идеите беше това, което до момента не се случи в момента - няма направена масова конференция, която да се занимава с поуките или равносметките от пандемията. Една от поуките е социалното дистанциране и носенето на маски. Ваксините също са важни, но се оказа, че ако искате да имате незабавен ефект - трябва дистанция и маски. Това каза математикът от БАН проф. Огнян Кунчев в студиото на "България сутрин".
По думите му второто полезно се оказва дистанционната работа, или т.нар. home office.
"След като може да се използва, да се прилага. Той е част от социалното дистанциране. И вече след това е подготовката на здравната система. А по време на пандемията в един момент здравата система се пукаше по шевовете, не достигаха места за хоспитализирани. И идеите за тези поуки е да бъдем по-подготвени и да знаем какво ни очаква", допълни проф. Кунчев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Mатематикът е на мнение, че в момента сме много по-подготвени за Ковид-19.
"Оказа се, че Омикрон, който е много заразен, се прекарва лесно. Омикрон не може да бъде получен от Уханския вирус. Той възникна сам по себе си, но това беше за мен най-тревожното нещо. Това означава, че може да възникнат още вируси, които са по-лоши", поясни той.
Проф. Огнян Кунчев показа таблица, в която се вижда, че България е на първо място по жертви с Ковид-19 в трудоспособна възраст.
"20% от хората, които са починали в България, са били активни хора - това е много голямо число, а в другите държави тези хора са не повече от 10%. Средно на седмица в България са умирали по 2000 души, но когато се появява Ковид-19 - на седмица са умирали от 3000 до 4000 души, двойно повече. Когато затихна пандемията, затихна и свръхсмъртността", коментира математикът.
Той припомни, че и ваксините трябваше да бъдат реадаптирани към Омикрон варианта.
"А нещото, което е актуално, е, че имаме огромен спад на случаите на морбили. През 2020 година са 257 случая, а през 2022 - един. Но сега, когато няма мерки срещу Ковид-19, може отново да тръгне. Тревожното е, че има системно недоваксиниране през последните 20 години. Има опасност от взрив - епидемия от морбили", добави проф. Огнян Кунчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Уорш обещава твърд курс срещу инфлацията, но лихвите остават под въпрос
Европейските компании поемат водеща роля в надпреварата за финансовите резултати
Планираният „28-и режим“ на ЕС EU Inc. поражда опасения за правата на работниците
Южна Корея ще позволи свободно търгуване на вона сред чужденци
Пеканов: В следващия бюджет ще има реформи и нови методи за изсветляване на икономиката
Уеб версията на Facebook се срина
Обедна емисия
Мощно земетресение разтърси Перу, има жертви
Борисов за декларацията в Киев: Пореден гаф на Радев, ситуацията наподобява "Боташ"
"Еврохолд" и "Евроинс" спряха масирана хакерска атака срещу своята дейност
11-годишно дете се удави в Дунав край Козлодуй
Най-възрастният действащ спасител у нас продължава мисията си
Чуамени разкри как Франция се преобрази срещу Англия след почивката
ФИФА очаква рекордни приходи от Мондиал 2026
Факти след головия трилър между Трите лъва и Петлите
Бивш на Левски с екзотичен трансфер
Венгер каза тежката си дума за почивките за хидратация на Мондиал 2026
Сака след хеттрика: Исках да играя повече
Лесни ястия с 5 съставки за отслабване, които наистина работят
Трапезата за Илинден на 20 юли
Седмична таро прогноза за 20 – 26 юли 2026
Нисковъглехидратни закуски под 150 калории
Дневен хороскоп за 19 юли, неделя
10 могъщи поверия за Илинден
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
Коцев видя много боклук в два квартала на Варна и разпореди засилени проверки (СНИМКИ)
Спартак събра 2583 евро за малката Натали-Ирен на мача с ЦСКА 1948
Магазинер за арестуваните НАП-аджии: Поискаха "почерпка"
Над 50% от българите са с наднормено тегло
Блъснаха жена на пешеходна пътека
Борисов: Пореден гаф на Радев, ситуацията наподобява "Боташ"