Директорите на болниците трябва да уведомят незабавно центъра "Спешна помощ", ако в лечебното заведение няма свободни легла за прием на спешни случаи, допълни д-р Салчев. По думите му немалко директори не го правят. По този начин се нарушава координацията между лечебните заведения и лекарите, работещи в системата на спешната помощ.
Оправданието, че свободни легла няма, не съществува, посочи той, коментирайки отказан прием на спешен случай в Пета многопрофилна болница в София, при който пациентът почина. Всички болници имат легла в резерв, като за всяка болница той е различен, обясни д-р Салчев.
Всеки ден в "Спешна помощ" работят минимум 20 линейки, които са на разположение на около 1,700 хиляди човека население, каза д-р Салчев. Само лекарите, работещи в "Спешна помощ", имат право да извършват прегледи в линейката, допълни той. По думите му болничните лекари не могат да преглеждат пациент в линейката, която го е докарала до лечебното заведение.
В този случай болният трябва да бъде прегледан и да получи помощ в кабинет на болницата, добави той.
Пациентите могат да подадат оплакване до директора на болницата, до Районния център по здравеопазване, или жалба в съда, посочи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.