Династиите в САЩ са не само политически - родители предават своето богатство на децата си.
Във Великобритания принцесата не е с благородническо потекло. В Страната на неограничените възможности обаче фаворитът на Републиканската партия за президент е внук на сенатор, син и брат на президент. Фаворитката на демократите е съпруга на президент. Или поне така изглеждаха нещата на пръв поглед, пише Рик Пърлстейн* във в. "Файненшъл таймс".
Преди няколко месеца номинирането на Джон Елис ("Джеб") Буш за кандидат за президент от Републиканската партия изглеждаше почти неизбежно. Презумпцията бе, че той е син на Джордж Буш-старши, предопределен за велики дела и че случайно неговият по-голям брат безделник е станал президент вместо него.
Но след като тази година дойде неговият ред, относителният либерализъм на Буш по въпросите на имиграцията и невъзмутимото му спокойствие във все по-силно белязаната от личности Републиканска партия изтласкаха Буш доста по-назад от Доналд Тръмп, когото списание "Спай" редовно наричаше "простак с къси пръсти".
В другия лагер възходът на Хилари Клинтън изглеждаше още по- неизбежен. Но гладната за скандали преса, втренчила се в начина, по който тя е използвала личната си електронна поща като държавен секретар, толкова здраво подкопа подкрепата за нея, че е възможно вицепрезидентът Джо Байдън да се включи в предизборната надпревара, макар че ако бъде избран, ще бъде на 74 години. Тъй като г-жа Клинтън е свързвана със сърдечните отношения на нейния съпруг с Уолстрийт, тя бе изпреварена в анкетите за първичните избори в Ню Хемпшър от левия "бунтовник" Бърни Сандърс.
Америка, изглежда, се е преситила на политически династии.
През по-голямата част от 20 век нещата бяха различни. Франклин Рузвелт бе вдъхновен да влезе в политиката от примера на своя братовчед Теодор. Фамилията Лонг - най-малко 14 нейни представители - управляваха щата Луизиана. Фамилията Ръсел управляваше Джорджия, Чафи - Роуд Айлънд. Мит Ромни, бившият губернатор на Масачузетс и кандидат за президент, е син на Джордж Ромни, също бивш губернатор и президентски кандидат. А семейство Кенеди - те са твърде много, за да бъдат изредени.
Сега обаче електоратът е изнервен. Преобладаващото настроение сред републиканците - "да изхвърлим тези безделници" - превърна носенето на познато име в бреме. (" Наситихме се на Буш-овци", както някога заяви видна политическа фигура - Барбара Буш, съпругата на Буш-старши и майка на братята Буш). "Простаците с къси пръсти" вече не изглеждат толкова лоши.
Има обаче една отдавнашна мъдрост: когато трябва да бъде направен избор на кандидат за президент, републиканците се равняват по партийната линия, а демократите "се влюбват", т.е. издигат слабо познати лица от провинцията (Джими Картър, Бил Клинтън, Барак Обама). Горката г-жа Клинтън е в противоречие с тази нагласа от самото начало.
Не вземайте обаче това много надълбоко. Дори американците да са загубили вкус към прехвърлянето на политическа власт от едно поколение към друго, цялостната картина на властта в Америка остава шокиращо династична. По данни, цитирани от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), "междупоколенческото преливане на доходите" в САЩ е 47 процента, което ще рече, че родителите предават почти половината от доходите на децата си. За сравнение в Дания това число е 15 процента, а в Канада - 19 процента. (Британците да не злорадстват - при тях е 50 процента).
В политиката Тръмп може да е бунтовник. В бизнеса - не толкова. Баща му - Фред, беше магнат в недвижимото имущество, който след смъртта си остави състояние от над 250 милиона долара. Ако бъде номиниран за кандидат-президент, Тръмп-младши ще получи мощна подкрепа от братята Чарлз и Дейвид Кох - наследници на империя за рафиниране на петрол и дарители на десницата.
А как стоят нещата с Клинтънови? Бил и Хилари сами натрупаха парите си. 35-годишната им дъщеря Челси според съобщенията е спечелила 600 000 долара миналата година като кореспондент на Ен Би Си нюз и е в бордовете на медицинския факултет на университета "Корнел" и на Ай Ей Си - медийната интернет компания на Бари Дилър. Явно Челси Клинтън е способна жена. Но нейните успехи изглежда са пореден знак, че Америка е общество, в което рангът много често се предава по наследство - неприятна и неамериканска тенденция, която не дава признаци за отмиране въпреки промените в нагласата към "изборните" династии.
* Авторът е историк, автор на "Страната на Никсън и невидимият мост"
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕК се мобилизира за защита на автомобилната промишленост в Европа
България преживява бум на инсталирани системи за съхранение на електроенергия
Франция и Германия разширяват партньорството в отбраната, докато Европа търси военна автономия
Стратегическите богатства на България: мед, барит, волфрам, манган
В. Грозданов: Умна топка на Мондиал 2026 следи 500 движения в секунда, но пак има недоволни
Технологичните разпродажби повлякоха надолу европейските акции
Късна емисия
Здравен бюджет 2026: Зле разпределени пари, рекордно доплащане и кадрови колапс в системата
"Спартак" (Варна) и ЦСКА 1948 дадоха старт на сезона в Първа лига с шеметно 2:2
Димитър Бербатов се качва на театралната сцена, тръгва на национално турне с "Разкодиране"
НА ЖИВО: Левски – Дунав Русе 1:0, сините водят, треснаха и 2 греди
Жалко! Първата ни ракета падна от полуфиналистка на „Ролан Гарос“
Шоу за старт на Първа лига! Шеметен обрат на "Коритото" между Спартак Варна и ЦСКА 1948
Рубльов не остави шансове на Баес и е на полуфинал в Бостад
Мацката на Ямал вече мисли за сватба + СНИМКИ
Таро карта за 18 юли, събота – Десетка чаши
Млечна баница със сирене за Илинден
Дневен хороскоп за 18 юли, събота
Тест: Изберете цитат на Харуки Мураками и вижте какво да промените до края на 2026
3 лесни рецепти за лятна вечеря
Трапезата за Илинден на 20 юли
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
Увеличават се случаите на чревни инфекции във Варна
Шофьор помете две деца и отказа проба за алкохол
За 7 дни": КАТ написа 31 456 фиша и 3009 акта
Спартак Варна и ЦСКА 1948 откриха сезона в Първа лига с зрелищен мач с 4 гола
Исторически момент: За първи път в България Airbus Beluga ST кацна на летище Бургас (СНИМКИ)
България отбелязва 189-ата годишнина от рождението на Левски. Вижте къде са тържествата