Нюйоркчани се стекоха на мястото, на което се намираха двете кули на Световния търговски център, сринати от похитени от терористи самолети преди 17 години, предаде Асошиейтед прес.
Възпоменателната церемония започна с минута мълчание и звън на камбани в 8,46 ч., когато първият похитен самолет се вряза в Северната кула на СТЦ. По традиция на церемонията се четат имената на близо 3000-те жертви на атентатите, извършени преди 17 години.
На 11 септември 2001 г. терористи похитиха общо четири самолета. Освен двете машини, с които бяха ударени двете кули на СТЦ, терористите врязаха самолет и в сградата на Пентагона във Вашингтон. Четвърти похитен самолет се разби в щата Пенсилвания. Предположенията бяха, че терористите може би са планирали да ударят с него Белия дом или Конгреса.
На мястото на кулите близнаци на СТЦ в Ню Йорк днес има няколко нови небостъргача и мемориален комплекс за жертвите на атентатите.
Възпоменателни церемонии днес ще има в Шанксвил в Пенсилвания близо до мястото, на което се разби четвъртият похитен самолет, както и в Пентагона. Президентът Доналд Тръмп присъства на церемонията в Шанксвил. Той бе придружаван там от първата дама Мелания.
Церемонията беше пред мемориала на жертвите на похитения самолет. Пред участниците в нея Тръмп отдаде почит на героите от полет 93, които са променили хода на историята. Пътниците в похитения самолет се разбунтуваха срещу похитителите и така се стигна до катастрофата му в полето в Пенсилвания.
На мястото на катастрофата бе издигнат мемориален комплекс. А в него бе открит монумент, наречен "Кула на гласовете". Той е висок близо 30 метра. Предстои там да бъдат поставени 40 камбани, чийто звук ще се променя в зависимост от силата и посоката на вятъра. "Този мемориал е послание към света. Америка няма да отстъпи никога пред тиранията", каза Тръмп и подчерта, че е решен да направи всичко необходимо, за да гарантира сигурността на страната си.
Вицепрезидентът Майк Пенс присъства на церемония в Пентагона. Там бяха и близките на 184-те жертви, загинали при врязването на третия похитен самолет в сградата. Пенс заяви пред тях, че американската нация продължава да жалее заради жертвите на атентатите.
Той подчерта, че е важно всяко ново поколение да знае какво се е случило на 11 септември 2001 г. Пенс изтъкна героизма на хората, които са работили в Пентагона в деня на атентата, като припомни, че те са влизали на няколко пъти в сградата, за да изваждат оцелели оттам. "Терористите се надяваха да сломят духа ни и се провалиха", каза той.
Жертвите на четирите атентата с 2753. От тях 1642 са били идентифицирани, припомня Ройтерс. (БТА)

S&P 500 отстъпи от рекорда, цените на петрола се възстановяват
Кадър на деня за 7 май
Тръмп даде на ЕС срок до 4 юли да ратифицира търговското споразумение със САЩ
Подценява ли българският бизнес значението на киберсигурността?
Продажбите на произведените в Китай електромобили Tesla растат с 36% през април
Данъчните приходи на Германия се очаква да спаднат с над 50 млрд. евро до 2030 г.
Рецепта за лимонов студен чай
Рецепта от тефтера на баба: Картофено пюре
Хантавирусът: Симптоми, рискове и защо може да бъде опасен
Досегашният кабинет на Пеевски в Народното събрание става читалня
Тежък удар за "Реал" (Мадрид): Ферлан Менди ще е аут за около година
Късна емисия
Чайките дадоха нов договор на мениджъра си
Реал Мадрид този път не допусна загуба на българска земя
Най-секси фенката заряза любимия си Байерн + СНИМКИ
Побойници! Реал Мадрид без Валверде в "Ел Класико"
Голям шанс за Левски! Желан от сините напуска отбора си, но от Герена имат жестока конкуренция
Мечтаната новина за ЦСКА е факт!
5 психосоматични признака на псориазиса
Таро карта за 8 май, петък
Дневен хороскоп за 8 май, петък
3 зодии, които започват нова ера на 8 май 2026
Рецепта за гръцки палачинки
Стефания Колева за „Клиника на третия етаж“: Бяхме пионери
Въвеждат лимит за покупка на кола в брой
Условна присъда за младеж, откраднал и шофирал пиян кола във Варна
Спипаха 17-годишен да кара без книжка кола с табели на друг автомобил
"Пристанище Варна“ празнува 120 години със събития за гражданите
Арестуваха поредна порция пияни и дрогирани шофьори по пътищата във Варненско
Варна се включва в националното четене „Литература в сегашно време“ на 11 май
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси
Япония създава елитна група за търсене на извънземни
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази
В Шотландия откриха мистериозен изкуствен остров, по-древен е от Стоунхендж
Китай разработи революционна „желязна“ батерия с 16-годишен живот