IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Конгресът на САЩ гласува за импийчмънт на Доналд Тръмп

Вицепрезидентът няма да използва 25-ата поправка за отстраняването му

Снимка: архив, БГНЕС

Снимка: архив, БГНЕС

Камарата на представителите на Конгреса на САЩ прие резолюция, с която призовава вицепрезидента Майк Пенс да се позове на 25-ата поправка на конституцията, за да отстрани Доналд Тръмп от президентския пост, съобщи Асошиейтед прес.

Камарата отправи това послание към Пенс и Тръмп близо седмица след като гневна тълпа привърженици на президента нахлу в Капитолия, докато Конгресът броеше гласовете на Избирателната колегия за утвърждаването на победата на Джо Байдън на президентските избори.

Резолюцията на долната камара е символична, тъй като Пенс вече каза, че няма да се позове на поправката, даваща право на вицепрезидента и на мнозинството от кабинета да обявят президента за "неспособен" да изпълнява функциите си.

По-рано Майк Пенс заяви в писмо до председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси, че според него използването на  25-ата поправка в конституцията с цел отстраняване от власт на Тръмп не е в най-добрия интерес на страната, нито е в съгласие с основния закон. Вицепрезидентът смята още, че използването на законовата възможност "ще създаде ужасен прецедент."

Така Камарата на представителите ще гласува днес за импийчмънт на Тръмп само седмица преди встъпването в длъжност на Джо Байдън.

Церемонията на 20 януари по встъпването в длъжност ще бъде охранявана от около 10 000 служители на Националната гвардия, част от които ще бъдат въоръжени, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата