Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп вчера нападна остро настоящия държавен глава Джо Байдън за начина, по който ръководи изтеглянето на американските сили от Афганистан, което нарече "най-голямото външнополитическо унижение" в американската история, предаде БТА като цитира Ройтерс.
Републиканецът Тръмп, който е намеквал за възможност да се кандидатира отново за президент през 2024 г., многократно обвини демократа Байдън за падането на Афганистан под контрола на талибаните, макар че американското изтегляне, което предизвика провала на афганистанските правителствени сили, беше договорено от собствената му администрация.
Нескопосаното изтегляне от Афганистан, ръководено от Байдън, е най-удивителната проява на брутална некомпетентност от национален лидер, случвала се някога, заяви Тръмп на шумно партийно събитие с множество негови привърженици, край Кълмън в щата Алабама.
Лидерите на талибаните се опитват да сформират ново правителство след като техните бойци преминаха устремно през страната докато силите на САЩ се изтегляха след две десетилетия присъствие, а подкрепяните от Запада правителство и военни рухваха.
Байдън, от своя страна, разкритикува афганистанските военни за това, че са отказали да се сражават, осъди вече отстраненото афганистанско правителство и заяви, че е наследил от Тръмп лошо споразумение за изтегляне.
На митинга Тръмп хвърли вината за ситуацията върху Байдън и каза, че той не е следвал изготвения от неговата администрация план и съжали, че американски служители и военна техника са били изоставени при изтеглянето на войските.
Това не е изтегляне. Това е пълна капитулация, отсече Тръмп.
Той заяви, че талибаните, с които е преговарял, са го уважавали. Тръмп предположи, че бързото завземане на властта в Афганистан не би се случило, ако той още беше на президентския пост.
Можеше да си тръгнем с чест, подчерта Тръмп. А вместо това си тръгнахме с точно обратното на чест, изтъкна бившият президент на САЩ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Силни отчети и ръст при Nvidia насочиха Dow Jones към нов исторически връх
Кадър на деня за 5 август
Удари ли по авторитета на европейските институции кризата с мигранти в Сеута
Иран е постигнал споразумение с Оман за корабоплаването през Ормузкия проток
Износът на дизел от САЩ достигна рекорд, докато светът се бори за доставки
Войнов: Инфлацията в България ще остане висока - средногодишно ниво от 5,9%
Рецепта за пухкави италиански бухти с йогурт
Сметище в Пловдив: Общината го чисти, нарушителите го възстановяват
От Helpbook: Не съм виждала по-мръсно място от столичния кв. "Левски"
Късна емисия
"Досиетата Х" се завръщат след 18 години, Крис Картър сбъдва първоначалната си идея
В социалните мрежи: 3 астрономически явления предвещават края на света
Спортът по телевизията днес, 6 август
Мачовете по телевизията днес, 6 август
ЦСКА 1948 измъкна ценно реми срещу Панатинайкос в Атина
Левски трепери и за Евертон Бала
Кайрат разпродаде стадиона за реванша с Левски
Реал Мадрид договори Ян Диоманде
Дневен хороскоп за 6 август, четвъртък
Лъвският портал е отворен и 5 зодии ще имат по-хубав живот
„Среднощната роза“ от Лусинда Райли
„Забравените божества“ оживяват в Националния археологически музей
Джаз концертът 100 Miles for Miles Davis идва в България през ноември 2026
Задължителни ястия за Преображение Господне
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Усеща ли нещо бебето по време на раждането?
Нов високотехнологичен скенер разширява диагностиката в УМБАЛ Бургас
Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Илин Димитров: Подобряването на свързаността ще помогне за развитието на туризма