Властите в САЩ издадоха първия паспорт с обозначение „X“ на мястото, където се отбелязва мъжки или женски пол. Това се счита за част в признаването на правата на хората, които не се идентифицират като мъже или жени, съобщи Държавният департамент, цитират от CNBC.
Защитата на правата на ЛГБТ общността е едно от обещанията на президента Джо Байдън и е рязък завой от политиките на предшественика му Доналд Тръмп.
Според специалния дипломатически пратеник на САЩ за правата на ЛГБТ Джесика Стърн така САЩ били напълно актуални към новата реалност, в която имало "по-широк спектър от човешки полови характеристики".
Властите не уточняват на кого е издаден паспортът и отказаха да потвърдят дали е на Дана Зийм- интерсексуална жителка на Колорадо, която води съдебна битка от 2015 г.
На Зийм беше отказано издаването на паспорт, тъй като в заявлението за него не бе попълнил мъж или жена е. Според съдебните документи по делото й Зийм е написал „интерсекс“ над полетата с „M“ и „Ж“, и вместо това е поискал маркер за пол „X“ в отделно писмо, пише БГНЕС.
Зийм е роден с "неясни физически полови характеристики", но е отгледан като момче и е претърпял няколко операции. Той служи в армията като мъж, но по-късно се идентифицира като интерсексуален.
Още през юни източници от Държавния департамент обявиха, че властите все повече се приближават към идеята да въведат графа за трети пол. Заявлението за паспорт и актуализацията на системата за личните данни с добавяне на опцията за обозначение „X“ все още трябва да бъдат одобрени от Службата за управление и бюджет, която одобрява всички правителствени формуляри, преди да могат да бъдат издадени.
Отделът вече също така позволява на кандидатите сами да избират своя пол като мъж или жена, като вече не се изисква от тях да предоставят медицинско удостоверение, ако полът им не съвпада с този, посочен в другите им документи за самоличност.
Съединените щати са поредната страна след Австралия, Нова Зеландия, Непал и Канада, която позволява на своите граждани да посочват в паспортите си пол, различен от мъжки или женски.
От Държавния департамент обявиха, че от началото на 2022 година тази опция ще бъде избираема масово за паспорти и актове за раждане и за американци зад граница.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street изоставя залозите за по-силно евро
Управляващите възложиха одит на бюджета, социалните плащания и пътните проекти
Банковото кредитиране у нас забави ръста си през май
България е трета в ЕС по проблеми с достъпа до питейна вода
Пътуванията на българи в чужбина отново нарастват през май
Ватиканът разкритикува ЕС за двоен стандарт в осъждането на войните
Бившите на 4 зодии ще ги потърсят по време на ретроградния Меркурий до 23 юли
В София предприемат пакет от мерки срещу опасните горещини
МВР съобщи за шокиращ случай с ТИР, ще разследва и мантинелите (ВИДЕО)
Рецепта за пиле с къри и зеленчуци по тайландски
Демонстрация в София в Деня за безопасност по пътищата (СНИМКИ)
Повдигнаха обвинение за корупция на директора на ВиК - Несебър (ВИДЕО)
Кот д'Ивоар има по-мощно оръжие от Халанд
Владимир Кличко е в България + СНИМКА
"Сини" сърца почистиха осквернения паметник на Гунди и Котков
Удар по Ливърпул и Юнайтед: Диоманде отива в ПСЖ
Борис Бекер: Искаха да ме убият в затвора, там бях само един номер
Турци ще свирят на Левски и на старта в Европа
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Седмична нумерологична прогноза за 29 юни – 5 юли
Танците са едно от най-добрите неща за мозъка – ето защо
3 грешки, които правим с бялата риза
Дом като от гръцки остров: Тайните на средиземноморския интериор
Монохромна визия за лято 2026 (+Снимки)
Прокуратурата иска постоянен арест за арестувания общинар от Варна
Фестивалът на българската легенда се провежда във Варна
31-годишният мъж, пострадал при пожар на трактор в добричка нива, бере душа във ВМА-Варна
Невзоров успокоява: Работата на КУБ продължава (ВИДЕО)
Код "Горещо"! Как да се предпазим в жегите
Издирват 15-годишна тийнейджърка
НАСА разработва технология за презареждане в орбита за мисии в далечния космос
Китайската космическа станция прелетя над Луната: Илюзия или реалност? (снимки)
AI подкопава доверието: Невронните мрежи се научиха да заблуждават експертите
Китай ще изстреля за първи път ракетата „Чанджън-10B“ през юли
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective