Африканските страни бързо поздравиха Доналд Тръмп за избирането му за президент на САЩ, като призоваха за сътрудничество в духа на взаимното уважение, се казва в аналитичен материал на агенция Франс прес.
Според АФП обаче не е ясно как ще се отрази програмата на Тръмп върху Африка. Агенцията обръща внимание на някои ключови направления в отношенията между САЩ и Африка, на които може да повлияе завръщането на Тръмп в Белия дом.
Търговията
Актът за растеж и възможности в Африка е крайъгълен камък в търговските отношения между САЩ и Африка. Става дума за търговско споразумение за преференциални условия, което е сключено през 2000 година и дава възможност на африканските страни да изнасят много продукти за САЩ, без да плащат мито, ако отговарят на набор от критерии. Такива критерии са например наличието на политически плурализъм в дадената страна, спазването на човешките права, воденето на борба срещу корупцията, отбелязва АФП.
Споразумението се отнася за различни продукти, като се започне с облеклото и се стигне до автомобилите.
Тръмп обеща да въведе значителни мита върху вносни стоки, но позицията му върху бъдещето на Акта за растеж и възможности в Африка, който следва да бъде подновен догодина, не е ясна.
“Като бъде взет предвид скептицизмът на Тръмп по отношение на многостранните платформи, съхраняването на Акта за растеж и възможности в Африка може да се окаже застрашено“, казва пред Франс прес Ронак Гопалдас, който е консултант в Института за изследвания в сферата на сигурността.
Въпреки че “Африка може и да не е сред приоритетите“ на Тръмп, "първото му правителство сключи търговски споразумения с някои внимателно подбрани африкански страни, като това издава предпочитание към двустранните съглашения“, изтъква Гопалдас.
Друг въпрос, свързан с търговията, е начинът, по който ще се отрази на Африка конкуренцията между Америка на Тръмп и Китай. Съединените щати спонсорират множество инфраструктурни проекти, които се конкурират с тези на Китай, който умножава инфраструктурите си на африканския континент, отбелязва Франс прес.
Джихадизъм и сигурност
Американските сили от дълго време играят роля в борбата срещу джихадизма в Африка, където са активни бойци на терористичните организации “Ал Каида“, “Ислямска държава“ и техните съюзници.
По време на първия си мандат (от 2017 до 2021 г.) Доналд Тръмп нареди изтеглянето на американските войници от Сомалия, където те участваха в борбата срещу бунтовниците ислямисти от организацията “Аш Шабаб“. Въпреки това САЩ продължават да са важен съюзник на сомалийското правителство, отбелязва АФП.
По време на мандата на Джо Байдън американските сили бяха принудени да напуснат Нигер от военната хунта, която управлява африканската страна.
Като се вземе предвид всичко това, а също така и информациите за присъствието на руски наемнически групи в Африка, стои въпросът каква ще бъде ролята на американските сили по времето на Тръмп?
Неяснота около помощта на САЩ за Африка
Съединените щати са важен донор на помощ за Африка, като през тази година, по данни на Държавния департамент, са предвидени 4 милиарда долара.
През първия си мандат Доналд Тръмп предложи намаляване на помощта на САЩ за други държави с няколко милиарда долара, но срещна съпротива от американския Конгрес, припомня АФП. / БТА
Какви ще са последиците за Африка от президентството на Тръмп?
Сътрудничество в духа на взаимно уважение
13.11.2024 | 23:00 ч. Обновена: 08.12.2024 | 16:09 ч.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Напиши коментар
Към коментарите
-
Божанков иска промени в Закона за движение по пътищата
-
Байдън: Това е историческа възможност за Сирия
-
Още едно пророчество на Ванга се сбъдна: Сирия падна, идва началото на Третата световна
-
ПСС предупреждават: Вече има опасност от лавини
-
Българка в Грузия: Има опасност от гражданска война
-
Пред 12 000: Кубрат Пулев наби Чар и спечели регулярната титла на WBА
-
ВСУ загубиха една трета от американските гаубици M777
-
Москва този път няма да спаси Асад и Сирия
-
Още едно пророчество на Ванга се сбъдна: Сирия падна, идва началото на Третата световна
-
Ново при пътуване до Острова - специални разрешителни за влизане
САЩ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата