Холандският финансов министър Йерун Диселблум беше избран за председател на Еврогрупата по време на заседанието на финансовите министри на държавите от еврозоната, което се проведе късно снощи, съобщи „Ню Йорк таймс“.
Той замени премиера на Люксембург Жан-Клод Юнкер, който председателстваше съвета на финансовите министри на държавите от еврозоната в продължение на осем години.
Холандецът получи широка подкрепа по време на срещата на финансовите министри от държавите на еврозоната. Испания обаче не подкрепи кандидатурата му, а икономическият министър на страната Луис де Гиндос не даде обяснения за позицията на Мадрид.
Диселблум, който е министър от ноември миналата година, се изправя пред една от най-обезсърчителните финансови задачи – да помогне на държавите от европейския паричен съюз да се върнат към финансова стабилност, особено в момент, когато някои европейски лидери оптимистично заявяват, че най-големите трудности са преодолени, отбелязва изданието.
На пресконференция обаче Диселблум предупреди, че няма да толерира самоувереността и обеща да се съсредоточи върху растежа и по-нататъшната интеграция.
Той подчерта, че от съществено значение за бъдещето на еврозоната е завършването на банковия съюз.
Въпреки неопитността на Йерун Диселблум той ще се изправи пред още няколко непосредствени предизвикателства, включително преговорите за спасителната помощ за Кипър, намаляването на дълга на много страни от паричния съюз, понижаването на безработицата и нарастващата опозиция на строгите икономии.
През последните 10 години Диселблум беше депутат от лявоцентристката лейбъристка партия, а през ноември беше посочен за финансов министър на Холандия. Кандидатурата му да ръководи Еврогрупата беше изненадваща, но той се очерта като единствен компромисен вариант за лидер измежду основните политически групи в Европа и между икономически по-силните и по-слабите държави от еврозоната, посочва изданието.
По време на срещата останалите представители на държавите от еврозоната благодариха на Юнкер за свършената работа през осемте години, в които ръководеше Еврогрупата. “Жан-Клод Юнкер е един от истинските и великите европейци на нашето време", коментира Клаус Реглинг, ръководител на Европейския стабилизационен механизъм.
Още световни икономически новини четете в Investor.bg

ОПЕК+ постигна предварително споразумение за увеличение на квотите през юни
Американската авиокомпания Spirit прекратява дейност заради кризата с горивата
Кадър на деня за 2 май
Забравете ChatGPT и Claude – голямото вълнение в AI се случва другаде
Продажбата на активи подкрепя ръста в печалбата и приходите на ФНИБ
Саудитска Арабия се готви за неочакван приход от петрол заради Ормузкия проток
Как да подобрим съня при сънна апнея чрез хранене
"Левски": Тази титла е за всички - на стадиона, пред телевизорите, по целия свят
Едоардо Кампанела: Европа е по-уязвима от САЩ от войната в Иран
Нели Ангелова: Българският бизнес се отличава с феномена "малко магазинче"
Еуфория в синьо: "Левски" с титла №27
Никола след победата: Беше много трудно, но и много забавно
Спортът по телевизията днес, 3 май
Мачовете по телевизията днес, 3 май
Боговете на снукъра пратиха китаец на финала на световното
Кими Антонели върна Мерцедес на върха, Макс обаче е възроден
Барса превзе и Памплона, титлата е на една ръка разстояние
Дневен хороскоп за 3 май, неделя
Агнешки котлет с булгур за Гергьовден
Поверия за ангелската дата 5/5
Агнешко за Гергьовден с гъби и картофи
Празнични рецепти за Гергьовден
Седмична нумерологична прогноза за 4 – 10 май
Проучване: Гледането в смартфона води до по-висока скорост на пътя
“Възраждане“ внесе процедурни правила за избор на ВСС от Народното събрание
Коя е най-продаваната премиум кола в България?
Ново 20: Автомобили фарове прожектират филми
Никола Цолов спечели спринта в Маями
Ботев Враца победи Спартак Варна в мач за оцеляване в еfbet Лига
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена