Европейският съюз (ЕС) ще започне преговори с Куба за задълбочаване на търговските и политическите връзки, съобщава онлайн изданието EUObserver.com.
Преговорите по т. нар. двустранно споразумение за политически диалог и сътрудничество се очаква да започнат в началото на следващия месец и ще се фокусират върху засилване на инвестициите и търговията, както и човешките права на Острова на свободата, съобщи върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и заместник-председател на Европейската комисия (ЕК) Катрин Ащън.
„Преговорите ще спомогнат за консолидацията на сътрудничеството ни с Куба“, коментира Ащън в изявление.
Тя изтъкна, че правата на човека в карибската страна ще са от ключово значение за бъдещите връзки между ЕС и Куба. „Надявам се, че Куба ще направи каквото е необходимо по отношение на човешките права. Темповете на преговорите ще отразяват и това“, допълва тя.
Целта е да се стигне до финално споразумение през 2015 г.
ЕС ограничи връзките си с Острова на свободата през 1996 г., а през 2003 г. „замрази“ дипломатическите си контакти с Хавана, след като кубинските власти изпратиха 75 дисиденти в затвора. Пет години по-късно, след като затворниците бяха освободени, Брюксел поднови връзките си с Хавана, но някои от бившите комунистически държави в ЕС – най-вече Чехия и Полша, останаха скептични по отношение задълбочаването на политическите и търговските връзки на ЕС с карибската страна.
Въпреки ограничените дипломатически контакти ЕС е вторият търговски партньор на Куба след Венецуела. Повече от половината държави членки на ЕС имат двустранни търговски споразумения с Острова на свободата.
Европейците освен това съставляват около една трета от чуждите туристи в Куба, които посещават страната всяка година.
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Валентин Радев: Случаят "Петрохан" е срам за службите
Питбул нахапа две деца в Бургас, съсед и полицай ги спасиха
Спортът по телевизията днес, 5 април
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Барселона превзе “Метрополитано” и се откъсна от Реал
Драма на "Сейнт Мери"! Саутхямптън повали Арсенал с късен гол за ФА къп
Треньорът на Берое проплака след боя от ЦСКА
Ицо Янев назова как ЦСКА ще изглежда по-силен отбор
Нумерологична прогноза за 5 април
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато