Европа трябва да намери общо решение на бежанската криза, заяви германският канцлер Ангела Меркел в интервю за италианската телевизия, излъчено снощи, предаде ДПА.
В общност, основана на принципа на солидарността, всяка страна трябва да допринася според възможностите си, каза още Меркел. По думите й през последните две години е постигнат голям напредък, но има още работа за вършене.
Тя говори и за папа Франциск, като окачестви като трогателни и вдъхновяващи последните му изказвания.
Вчера той се срещна с 27-те лидери на държавите от ЕС преди днешния им форум на върха в Рим по случай 60 години от подписването на Римските договори.
"Мисля, че далеч не сме направили всичко добре. И което е останало недовършено, е време сега да бъде доведено докрай, имаме добра база за това", каза Меркел в интервюто, цитирана от ТАСС.
"Когато отваряхме външните граници, ние не мислехме за укрепване на външните граници. Когато въвеждахме единната валута, не бяхме готови за кризата. Но в момента поправяме всичко това чрез банковия съюз и стабилизационните механизми. Най-важното е всичко това да се прави в атмосфера на солидарност", заяви германският канцлер.
"Трябва да гарантираме (условия) хората да не бягат (от своите страни), да разрешим кризите като тази в Сирия и да правим това заедно", каза Меркел, цитирана от БТА.
Тя също така отново изрази една от основните тези на икономическата си политика: "Трябва да съгласуваме истински правила и това няма как да се направи без икономии".
За случката по време на срещата й с президента на САЩ Доналд Тръмп (когато се твърдеше, че той не се бил ръкувал с Меркел) германският канцлер каза, че е имало "достатъчно ръкостискания". "Не мисля, че това е било лош сигнал за Европа. Само заедно можем да бъдем силни", заяви Меркел.

Работниците се надигат срещу опита за свиване на разходите на германските автоконцерни
Стремежът на НАТО към по-високи разходи за отбрана притиска бюджетите в Европа
Кадър на деня за 6 юли
Анкета: Докога ще продължи ралито при компаниите за чипове?
Защо надделяват популистките тенденции в крайнодесния политически спектър
Любомир Дацов: В средносрочната рамка не е планирано дефицитът да влезе в норма
Трудните времена приключват за 4 китайски зодии на 8 юли
Бомба от Франция: Гбамен отказал Метц и оферти от Германия заради ЦСКА
Лукаку с историческо постижение на Мондиал 2026
Селекционерът на Португалия хвърли оставка
1,5 млн. евро спряха трансфера на Ерик Меса в ЦСКА
Де ла Фуенте разкри как Испания елиминира Роналдо и Португалия
Левски започва похода към Европа с тежко изпитание срещу Борац
Нумерологична прогноза за 7 юли
Леки протеинови храни за лятното меню
Лилиум – как да го отглеждаме и да расте красиво
Таро карта за 7 юли, вторник
Здравословен чиа пудинг с тъмен шоколад
Юли обръща плановете на някои зодии: Ето кой ще спечели най-много
Ето къде няма вода във Варна днес
Виц на деня - 07 юли
Времето днес: Слънчево, с температури до 29°
Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Черно море представя отбора за новия сезон в събота
AI откри 73 нови подводни вулкана
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години