Датската социалдемократическа партия (ДСП), най-голямата политическа формация в страната, която е опозиция на десноцентристкото правителство, представи днес проект за реформи, целящи да намалят пристигането на чужденци от незападни страни, предаде Франс прес. Предложената серия от мерки беше отхвърлена от другите леви партии.
"Искаме да поставим горна граница на броя на незападните чужденци, които получават убежище в Дания", обясни председателката на ДСП Мете Фредериксен. "Искаме да реформираме освен това системата за даване на убежище, като разположим центрове за приемане извън Европа. В бъдеще бежанци ще могат да получат убежище в Дания само чрез квоти, определени от ООН", добави тя, цитирана от БТА.
Според плановете бежанци, които се появят неочаквано в Дания ще бъдат изпращани към център за приемане извън Европа, например в Северна Африка, докато тече разглеждането на техния случай. Ако молбата им бъде одобрена от датските имиграционни служби, кандидатите за убежище няма да получат разрешение да отидат в Дания, а ще останат в транзитната страна, където е била разгледана молбата им, под защитата на Върховния комисариат на ООН за бежанците, но на разноски на Копенхаген.
Дания прие малко под 30 000 души в миграционната криза през 2015 - 2017 г., преди да затвори границите си с Германия и да засили контрола над пристигащите. За миналата година убежище в страната са поискали 3500 души.
Населението на Дания е 5,7 милиона и тя няма възможност да интегрира повече чужденци на своя територия, твърди Мете Фредериксен. "Населението на Дания се промени бързо за кратко време. През 1980 г. 1 на сто от датското население не беше от западен произход. Днес това са 8 на сто", подчерта тя.
Две леви опозиционни партии вече отхвърлиха текста, представен малко повече от година преди следващите избори, определяйки предложенията като нереалистични и като прехвърляне на отговорността на Дания върху Северна Африка.
В Стокхолм шведският премиер социалдемократ Стефан Льовен изрази учудване от предложението на г-жа Фредериксен и подчерта, че неговата страна отстоява правото на убежище, съобщи АФП.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Самостоятелните къщи извън комплекси са най-търсени в София и околностите ѝ
„Тренд“: За 800 хил. души у нас разходите за здраве са много сериозна тежест
SOFIX се понижи в пета поредна сесия
Как се промени ситуацията за Nvidia в Китай през последните 3 седмици?
Призивът на Тръмп за подкрепа в Ормузкия проток тест ли е за НАТО?
Директорът на пристанище Лос Анджелис: Ще отнеме време да се възстановят веригите на доставки
Бойко Рашков: Не съм затворил РПУ-то в Годеч, смъртта на шест души се използва за политически цели
Търговският регистър отхвърли оставката на Стефка Костадинова от БОК
Йордан Божилов: Най-добрата гаранция за сигурността ни е членството в НАТО
Централна емисия
Борисов: Не искам да изглежда, че ГЕРБ наказва българите, подкрепата на "Ново начало" беше ключова
Бензинът удари 2 евро за литър в Атина
Черно море е готов да потопи Левски на "Герена"
Лоша новина за ПСЖ, Луис Енрике го закъса
Неймар с голяма новина за Барса
Брага размаза кошмара на Лудогорец
Гриша Ганчев изригна мощно: Спрете терора!
Бившата на Тоти вдига сватба през лятото
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Пак проблеми! Мощна магнитна буря се насочва към Земята
Запознаха ученици от Варна с възможностите за реализация в съдебната администрация
Какво време ни очаква в четвъртък?
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?