Европейската комисия призова страните от ЕС да започнат преговори за членство с Македония само часове, след като премиерите на Македония и Гърция Зоран Заев и Алексис Ципрас обявиха, че са намерили решение за името на Скопие и държавата ще се нарича Северна Македония.
"Очакваме Съветът на ЕС да одобри препоръката ни и да започне преговори с БРЮМ през юни", заяви първият дипломат на ЕС Федерика Могерини.
Тя добави, че "това няма да е само признание за направените реформи, но и съществено ще допринесе за цялостно прилагане на споразумението в интерес на двете страни, региона и ЕС като цяло".
Еврокомисията от години предлага да започне преговори със Скопие, който е кандидат член от 13 години, но решението досега се блокираше от Гърция заради името и от България по спорове за историята, които бяха уредени с подписаното през август от Бойко Борисов и Заев споразумение за добросъседство.
Сега премиерът Заев съобщи, че Ципрас ще изпрати писма от името на Гърция до Съвета на ЕС и централата на НАТО, че повече няма пречки пред отварянето на преговорите.
Според Могерини решението за името отваря прозорец за решаване и на други проблеми на Балканите и трябва да се използва.
"Стискам ви палци. С вас невъзможното става възможно", писа шефът на Съвета на ЕС Доналд Туск до Ципрас и Заев.
Решението за започване на преговорите за членство обаче трябва да се вземе от европейските лидери и при това - единодушно. Те се събират в края на месеца в Брюксел и се очаква да се произнесат и по този въпрос. Еврокомисията предлага заедно с Македония преговори да се започнат и с Албания, за което в ЕС има по-слаба поддръжка.
Формалните преговори за името на Македония се водят от Скопие и Атина от 1995 г. с посредничеството на ООН. Те минаха през различни идеи как да се казва държавата, като Северна Македония беше сред вариантите от самото начало, но през различни периоди двете страни се обявяваха срещу него. Гърците, защото не искаха в името да присъства географското название Македония, а македонците - защото отказваха прилагателни пред него.
В момента ЕС преговаря за членство с Турция, Сърбия и Черна Гора. Разговорите с Турция са практически замразени след потушаването на опита за преврат през 2016 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Revolut влиза в билетния пазар у нас чрез Eventim
Системата на Кока-Кола в България бе обявена за „Инвеститор в обществото“ от БФБЛ
Audi очаква възстановяване на рентабилността през 2026 г.
Южнокорейският индекс Kospi поведе ръстовете в Азиатско-Тихоокеанския регион
София е шеста в Европа по най-ниски средни цени на жилищата
Заемът за Украйна остава под въпрос - Орбан чака да потече руският петрол по "Дружба"
Gen Z фолклорът на Мона: "Давам" завършва трансформацията на певицата
С "Огледалото на дявола" стартира пролетта на българското кино по Bulgaria ON AIR
В София вдигнаха 35-метрово виенско колело (СНИМКИ)
"Всички под едно слънце" в името на децата със синдром на Даун
Левски лети към титлата: Веласкес готви изненада за Черно море
Мачовете по телевизията днес, 18 март
Звезда на ПСЖ: Да разбиеш Челси е фантастично!
Мениджърът на Челси ревна след побоя от ПСЖ
БФС посочи грешката на Берое - Левски + ВИДЕО
Ливърпул уволнява Арне Слот още днес
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
Печено дърпано свинско с горчичен сос
Таро карти за април за всяка зодия
Салата с пиле и аншоа
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
5 причини заради които трупате мазнини около талията
Кабинетът дава 25 млн. евро за подкрепа на физически лица заради поскъпването на горивата
Пиян мъж нападна пътници и полицаи във влака Варна – Шумен
Дете намери и върна и книга с 400 евро, забравена от възрастен мъж в пощата
Решено: Пенсионерите ще получават добавки два пъти годишно
Премиерът: Масовото участие на гражданите ще бъде най-голямата победа на изборите
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели