"В Европейския съюз трябва да имаме общи и координирани правила за ограничаване на коронавируса, но да не допускаме отново затваряне на граници вътре в ЕС. Веднъж го преживяхме и това доведе до блокиране на хиляди хора и на спиране на доставките на стоки." Това каза на пресконференция в Прага вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, съобщи пресцентърът на МВнР.
Тя е на официално посещение по покана на колегата си Томаш Петржичек. В рамките на визитата тя разговаря още с премиера Андрей Бабиш и с председателя на Камарата на депутатите Радек Вондрачек.
"Пристигнах тук с полет от Бургас, с който в България дойдоха чешки туристи. Искам да заявя, че България е отворена за чешките туристи, като властите са предприели всички необходими мерки за безопасността им. Поздравявам и Чехия, която е за пример на останалите държави, след като отвори границите си за свободно влизане на граждани на ЕС", каза Захариева. От петък стартират редовни чартърни полети между Прага и Бургас и Варна.
"България се справи много добре с епидемията и тя бе една от първите държави, с които възобновихме туризма", каза и чешкият външен министър Томаш Петржичек.
Двамата министри обсъдиха още как да стимулират развитието на бизнеса между България и Чехия. "С Чехия имаме почти пълно съвпадение на позициите по редица въпроси. Приветстваме плана за бюджет на ЕС в следващия програмен период и в това отношения оценяваме положително предложения баланс между заеми и грантове в новия инструмент за възстановяване. От ключово значение е кохезионната политика да продължи настоящия си вид. Тя е гаранция, че няма да има задълбочаване на различията в икономическото развитие на региони и страните", изтъкна Захариева.
Българският първи дипломат бе приета и от премиера Андрей Бабиш, с когото обсъди мерките за борба с коронавируса, предложението за нов бюджет на ЕС и инструмента за възстановяване и охраната на външната граница на ЕС. Захариева запозна премиера Бабиш и с възраженията на България по пакета "Мобилност".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Подготвя се изцяло нов закон за МВР
Възстановяването на Непал от опустошителните наводнения може да струва 1/10 от икономиката му
„Монбат“ отчита лек спад в продажбите за първото полугодие
САЩ ще поемат контрол върху голяма част от венецуелското петролно богатство
ИПИ: Реализираните нощувки през дигитални платформи у нас растат стремглаво
Путин видя, че не може да мине през вратата на НАТО. Сега опитва през прозореца
Земетресение с магнитуд 4,7 разтърси Гърция
Белият дом глоби бивш служител за залагания с вътрешна информация
Мечка унищожи 30 кошера и изяде 150 кг мед край Асеновград
"Беше страшно": Очевидци за огнения ад в Созопол, изпепелил ресторант
Йотова: България изразява солидарност с Непал и Китай
Рецепта за сотирано пуешко със спанак и нахут
Астън Вила счупи трансферния си рекорд за втори път това лято
Турците предупредиха Салах: Ще има проблеми срещу ЦСКА
Веласкес разтърси Левски с думите: Лига Европа ми е все тая
Фабрицио Романо съобщи за трансферна бомба в Англия
Бивш капитан на Левски с голям мач в Унгария
Драма във Франция, ПСЖ отново не успя да бие
Седмична нумерологична прогноза за 31 август – 6 септември
Любовен хороскоп за 31 август – 6 септември
Нумерологична прогноза за 29 август
Зимнина в края на август: Какво задължително да сложим в буркани
Сотирано пуешко със спанак и нахут
На Секновение на 29 август не се тръгва на път – 6 поверия
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Varna Rock Adventure 2026 събра 24 000 евро за деца с тежки заболявания
Вдигнаха въздушната линейка заради пострадал лекар в Банско
Президентът обявява вицето си за изборите следващата седмица
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Зеленски постави за цел Украйна да атакува Русия с по 1000 дрона всеки ден
Варненско село остава без вода днес