Евродепутатът Ангел Джамбазки и общинският съветник Карлос Контрера настояват министър-председателят Гълъб Донев и министърът на финансите Росица Велкова да направят проверка и да оповестят как и за какво са били похарчени 148 млн. евро целеви средства от Европейската комисия за настаняване, изхранване и медицински грижи за потърсилите в България убежище граждани на Украйна, съобщиха от ВМРО.
Представителите на ВМРО посочват, че до момента няма публични, детайлни и пълни отчети колко от средствата са похарчени за настаняване, за колко лица, какви са били разходите по месеци и кои са получателите на средствата. Същото важи и за изхранването.
За медицинските грижи пък няма абсолютно никаква публична информация. В обществото започват да се прокрадват съмнения, че с тези средства е злоупотребявано. Лакмус за това са честите остри реакции от хотелиери, които от края на април насам периодично протестират и обвиняват държавата, че не им превежда пари въобще или че го прави частично и със забавяне.
Средствата бяха получени от България по института CARE на ЕК по време на правителството на Кирил Петков, а ресорен вицепремиер за тези политики беше Калина Константинова – заместник министър-председател по ефективното управление. Предполага се, че именно в този период по време на правителството на „Промяната“ са разходвани и въпросните 148 млн. евро.
До момента обаче институциите не дадоха никакъв отчет за какво, колко, кога и кой е получавал средствата. Мълчанието по тази тема е знак за едно – потвърждение, че има нещо нередно, прикрито и недоизказано. Броженията сред хотелиери например са индикатор за неуредици при харченето на европейските средства. Прокрадват се вече и съмнения, че са отчитани разходи без реално да са настанявани хора, по документи, както се казва.
Затова и от ВМРО настояваме за пълна проверка и оповестяване на данните, особено в контекста на анонсираните в края на м. октомври 2022 г. нови траншове в размер на 36 млн. евро за България. Предстои въпросът да бъде повдигнат и пред Европейската комисия в частта за отчитането на средствата, а при установяване на несъответствия ще бъде сезирана и Европейската прокуратура.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на вносните стоки в САЩ бележат най-резкия си скок от 2022 г.
Ръстът на приходите на собственика на Temu се ускорява през четвъртото тримесечие
ЕС задълбочава икономическите отношения със Западна Африка
Съоснователят Лука Ангелов е продал всичките си акции от "Градус"
Американските индекси се покачват след новината за мирен план на САЩ за войната в Иран*
България се изравни с Гърция по паритет на покупателната способност
Министърът на културата проверява финансирането на проектите на Иво Аръков
От стероиди до хранителни добавки: Разбиха фабрика за фалшиви лекарства в София
Bulgaria ON AIR стартира поредица от предизборни дебати в "Денят ON AIR"
Простреляха 12-годишно дете при игра с незаконна въздушна пушка на дядо му
Костадин Костадинов: Паметта на граф Игнатиев не трябва да бъде поругавана
A1 стартира предварителните поръчки на Apple AirPods Max 2
Трансферен удар за Барса, взима Виктор Осимен
Легендата Марчело Липи надъхва Италия
Те го уволниха, а сега той се подигра зверски с тях
Турчин изчетка сериозно треньора на Интер
Лидерът на ЦСКА дръпна ръчната
Шок! Фенове и играчи плащат гаранция от 15 000 долара, за виза за Мондиал 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Главоболие, световъртеж – как ни влияят магнитните бури?
САЩ са изпратили на Иран план с 15 точки за прекратяване на войната
ИТН с подписка за извънредно заседание на парламента на 1 април
Авиокомпании спират полети заради високи цени на горива
Театърът във Варна с голямо намаление на всички билети
Костадинов: Рискуваме отравяне на водата на цяла Североизточна България
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране