Нидерландия каза "не" на България да влезе в Шенген. ПП обвиниха за това Румен Радев, служебното правителство и ГЕРБ.
Основният проблем, според бившия министър на отбраната Велизар Шаламанов е, че ръководителите на страната ни не разбират Запада.
Според Шаламанов основният проблем е, че ръководителите на България не разбират Запада.
"Все още на мнозинството българи им е трудно да кажат "Ние сме НАТО, ние сме ЕС". България е част от тези два съюза на Запада от доста години, но все още има сериозни антизападни настроения, неразбиране какво е то Запад, НАТО, ЕС и как се взимат политически решения в една общност от либерални демокрации.", коментира той пред Нова тв.
По думите му, това най-видно личи от изказванията, включително на президента. "Говорейки за цинизъм на министър председателя на Нидерландия, което всъщност е цинизъм от страна на нашия президент", каза Шаламанов и допълни: България тръгна напред с цивилизационния избор през 1996-1997 г. Изгубихме много време. Вместо да консолидираме този избор, в момента говорим за Запада като за "те", обясни той. Шаламанов смята, че този конфликт може да доведе до проблем и с влизането ни в еврозоната."
Темата коментира и експертът по международна сигурност и геополитика проф. Румен Кънчев. По думите му правителството на Нидерландия е консултирало позицията си с други държави.
"Битува мнението, че позицията на Нидерландия се базира на някакви технически критерии. Пусна се много смешна приказка, че можело да се влезе през границата с 50 евро. Главният прокурор пък каза, че иска доказателства за тези пари. Категоричен съм, че нидерландското правителство не е само. То е консултирало тази позиция с други страни. Виждаме в какво състояние е границата ни, смешно е в центъра на София да се гонят бежанци. На нас ни нямат политическо доверие и във всички наши действия се вижда, че не може да ни имат такова", поясни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Учен: България има основание да направи нумизматичен музей
Русия прибира милиарди евро от изкопаеми горива заради кризата в Близкия изток
Ветото на Орбан остана и Украйна ще трябва да почака още за заема от ЕС
Европа и Япония са готови да помогнат за Ормуз, Катар е загубил 17% от LNG капацитета си
65% от компаниите по света очакват значителна трансформация заради AI
Централна емисия
Чък Норис е настанен в болница в Хавай
Експлозия в Центъра за космически изследвания в Подгорица
Централна емисия
Дончева: "Прогресивна България" на Радев не е дясна партия
Румен Христов: Радев 9 години управлява България, нов спасител ли е?
Хьогмо обясни как Лудогорец заби 5 гола
Направиха "геврек" на Гергана Топалова в Испания
Левски трепери: От Лудогорец казаха как ще станат шампиони
Лудогорец бие с 5:1, вече е на само 6 точки от Левски
Ерлинг Холанд ще инвестира в шахмата
Националът на България с обрат в Гърция
Билки, полезни за сърцето: как действат
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Във Варна: Представят иновативни игрови подходи за обучение в детската градина
Тъжна вест! Почина Минчо Празников
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“