Президентът на САЩ Джо Байдън смята ръководителя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен за най-добрия кандидат за ръководител на НАТО през 2024 г. Това съобщи във вторник в. "Дейли телеграф", позовавайки се на неназовани източници в Алианса.
Според един от тях американският лидер се опитва да убеди германския политик да поеме поста на ръководител на НАТО заради опасенията, че през следващите 12 месеца не може да бъде намерен достоен заместник на настоящия генерален секретар на блока Йенс Столтенберг.
"Догодина ще имаме проблем, защото става ясно, че ситуацията няма да се подобри в сравнение с тази година", добави друг източник. Друг събеседник на вестника заяви, че през последните години между Байдън и фон дер Лайен се е създала "силна връзка", която е засилила трансатлантическия ангажимент по въпросите на Китай, Украйна и климата. Както е отбелязано в статията, ръководителят на ЕК сега "разчита на Вашингтон за разузнавателна информация", което означава изоставяне на предишния подход, при който информацията от европейските разузнавателни агенции се считаше за основна.
Според The Daily Telegraph фактът, че фон дер Лайен владее свободно френски език може да ѝ осигури подкрепата на френския президент Еманюел Макрон. В същото време срещу ръководителя на ЕК може да изиграе лоша роля лошото управление на германското министерство на отбраната, което тя ръководеше от 2013 до 2019 г.
Фон дер Лайен по-рано заяви, че за нея би било чест да бъде избрана за генерален секретар на НАТО, но нейният говорител отбеляза, че тя няма да може да заеме този пост "сега или в бъдеще". Вестникът твърди, че в лични разговори с Байдън фон дер Лайен е уверила президента на САЩ, че няма да може да заеме поста поне до следващата година, когато е насрочен изборът на ръководител на ЕК.
На 4 юли Столтенберг потвърди, че ще остане на поста генерален секретар на НАТО до 1 октомври 2024 г. Според изявление на Северноатлантическия алианс това решение ще бъде официално одобрено на срещата на върха във Вилнюс на 11-12 юли. Медиите, включително британските и американските, многократно съобщаваха, че причината за това решение е трудността да се определи кандидат, който да замени Столтенберг./БГНЕС
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп удължи срока за нанасяне на удари по енергетиката на Иран до 6 април
С визита в Близкия изток Зеленски отправя предизвикателство към Доналд Тръмп
Дали не е време да преосмислим активите убежища?
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Рецепта за кифлички от бутер тесто с шунка и кашкавал
Оперираха единия германец в "Пирогов", другият е изписан след нападенията в София
Тази неделя местим стрелките на часовника с час напред
Хороскоп за седмицата от 30 март до 5 април: Любов, финанси и личен растеж
Мойс Кийн: Чувствах, че цялата страна е на раменете ми
Гатузо предупреди: Босна е много опитен отбор
Ямайка и Боливия на победа от Мондиала
Време разделно: Лудогорец готви чистка
ЦСКА с едва 13 футболисти днес
Нова отлична новина за Левски!
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Времето във Варна на 27 март 2026
Две жертви на пожари у нас за последното денонощие
Съдът на ЕС отхвърли иска срещу въвеждането на еврото в България
Честваме паметта на света мъченица Матрона Солунска
Задържаха жена, намушкала четирима души в центъра на София
Тръмп отмени ударите по Иран до 6 април
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта