След несъстоялата се ротация, съществува риск евентуалното служебно правителство да надуе харчовете, което да саботира процеса по влизане в еврозоната. Новият проектозакон на Министерството на финансите е сигнал за стартираща информационна кампания около приема на еврото. Оценката на въздействие в него показва, че над 500 милиона евро годишно биват дадени за превалутиране от лев в евро, като това са средства, които ще бъдат спестени след приема на еврото, това коментира Деян Василев, зам.-председател на Асоциацията на кредитните посредници в България, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.
Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проектозакон за въвеждане на еврото в България. Целта е приемането на еврото да стане безпроблемно и прозрачно у нас.
Информираността за приемане на еврото у нас е на много начален етап, тъй като информационната кампания все още не е започнала, но публикуваният проектозакон дава заявка за старта ѝ, каза Василев. Той допълни, че е възможно да има корекции по проектозаконът, но той в момента е написан изключително добре. Оценката на въздействие в него показва, че над 500 милиона евро годишно биват дадени за превалутиране от лев в евро, като това са средства, които ще бъдат спестени след приема на еврото.
След несъстоялата се ротация, съществува риск евентуалното служебно правителство да надуе харчовете, което да саботира процеса по влизане в еврозоната. Гостът смята, че трябва да се опитваме да влезнем в най-скорошния възможен момент. Липсата на редовен кабинет възпрепятства и съдебната реформа, която е нужна за подобряване на бизнес средата у нас, която гони част от инвеститорите.
Хърватия бе последната страна, която прие еврото, като там опасенията за инфлация не са станали реалност, а доходите в страната са се увеличили. Гостът допълни, че твърденията за това, че ще се внесе нестабилност след приема на валутата са доказано неверни.
"Тъй като сме във валутен борд от 1997 г. и сме евроизирана икономика, която плаща 1 милиард лева годишно разлика за лукса да има своя национална валута", каза гостът.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп обяви, че ще увеличи с 25% митата за автомобили и камиони от ЕС
Йотова започва консултации с партиите на 5 май
Кохер от ЕЦБ: Поддържането на стабилни лихви дава време за оценка на рисковете
Миналата година през уикендите са работили 21% от трудещите се в ЕС
Русия е атакувала Украйна с над 400 дрона през деня
Exxon и Chevron надминаха очакванията за печалбите на фона на поскъпването на петрола
ВМС обезвредиха носова част на дрон с взривно вещество край Бургас
Всеки втори млад българин не работи – факт или внушение?
Йотова: На 5 май започваме консултациите с партиите
Испанка е новият секссимвол в леката атлетика + СНИМКИ
Голямо признание за Влади Зографски
Битката за оцеляване: Септември и Монтана не се победиха
Яник Синер мачка в Испания
Венеция се завърна в Серия А
В Разград е страшно: Лудогорец е пред разпад?
Дневен хороскоп за 2 май, събота
Бретонът се завръща, но в по-ефирна форма за лято 2026
3 различни рецепти за Гергьовден
Кога се пада Черешова задушница
10 пролетни рецепти за 1 май
Критични дни през май за всяка зодия
Йотова обяви кога стартират консултации с партиите
Проблеми за Никола Цолов в Маями
Ясна е групата на Спартак за гостуването във Враца
Иран с ново предложение към Тръмп
Радев:Честит 1 май на всички вас, които с талант и усърдие градите и пазите Родината
Хороскоп за 2 май 2026
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена
Магнитните дъги на Слънцето: Как се раждат облаци с размерите на планета
Кога започва болестта на Алцхаймер: Установиха възрастта на първите незабележими промени
Роботи за багаж спасяват японските летища от недостига на персонал